Ülevaade: ka vaiksemal kinnisvaraturul on võimalik edukalt müüa

Ülevaade: ka vaiksemal kinnisvaraturul on võimalik edukalt müüa

August oli korteriturul taas aktiivsem, kuid hinnatase nii Eestis tervikuna kui ka Tallinnas langes. Mõnede korteritega toimuvad tehingud aga väga kiirelt.

Vaadates ostuaktiivsuse dünaamikat, on selgelt näha, et huvi järelturu elamispindade vastu üha kasvab. Edukad tehingud toimuvad peamiselt hindamisaktiga saadud väärtuse peal või alla selle. Nii on ka hinnakasv linnades ka peatunud või langustrendis. Tõuse näeme aga seal, kus statistikasse jõuab suurem hulk varem broneeritud uusarenduste asjaõiguslepinguid, mis väiksemal turul suudavad korraliku hinnakasvu kaasa tuua. Nii juhtus näiteks Tartus.

Erilised „maasikad“ Tallinnas on aga renoveeritud või väga heas seisus kahetoalised korterid ajaloolisemates majades hinnaga kuni 200 000 eurot. Inimesed otsivad ilu, disaini ja kõrgeid lagesid ning kui midagi sellistele parameetritele vastavat müüki saabub, on edukas tehing tundide või mõne päeva küsimus.

Üüriturg on taas rahunenud ning pakkumiste hulk hakkas augustis jälle kasvama. Tõsi, eelkõige paistab see silma kallimate korterite osas. Soodsamate üürikorterite turg on endiselt aktiivne ning hinnad ka kerges tõusutrendis. Reeglina suurem hinnakasv aga sügise algusega lõppeb ning aastalõpu poole näeme ka siin stabiliseerumist.

Tallinn languses

Kogu Eestis müüdi augustis 1911 korterit (juulis 1652), mille ruutmeetri mediaanhinnaks kujunes 2038 eurot. Võrreldes juuliga langes hinnatase 3,2% ning aastaga 4,7%. 2022. aasta augustiga võrreldes müüdi 21,7% vähem kortereid ning sellises suurusjärgus langus on sel aastal olnud valdav.

Tallinnas müüdi augusti jooksul 672 korterit (juulis 649) ruutmeetri mediaanhinnaga 2804 eurot. Võrreldes juuliga kukkus hinnatase 3,7%, samas kui aastaga kerkis see 1,3%.

Nagu ennist öeldud, tegid Tartu kinnisvaraturul taas ilma uusarendused. Seega kujunes müüdud korterite hulgaks 203 (juulis 157) ning pinnaühiku mediaanhinnaks 2621 eur/m2. Võrreldes juuliga kasvas hinnatase 12,8% ja mulluse augustiga 11,4%.

Pärnus müüdi augustis 71 korterit (juulis 51) ning siin kujunes ruutmeetri mediaanhinnaks 1823 eurot. Kui juuliga võrreldes kerkis hinnatase 17,1%, siis aastaga 3,1%. Ka suvepealinnas jõudis tehingusse enam uusi kortereid.

Narvas vahetas augustis omanikku 63 korterit (juulis 66) ning nende ruutmeetri mediaanhinnaks sai 495 eurot. Võrreldes juuliga langes hinnatase 6,8% ja aastaga 14,2%.

Risto Vähi (Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik)