Märtsikuu turuülevaade: märts kinnisvaraturule pööret ei toonud

Märtsikuu turuülevaade: märts kinnisvaraturule pööret ei toonud

Märtsi kinnisvaraturg, mida mõjutas anomaalselt veebruarist väiksem tööpäevade arv, jäi aktiivsuse poolest madalaks, kinnitades viimase aasta jooksul täheldatud stabiilsust, mis meenutab 2016. aasta taset.

Tehingute hinnad püsivad samuti stabiilsetena – ühelt poolt hoiab hindu langetamast vastutustundlik laenukeskkond ning hästi vastu pidanud tööjõustatistika, teiselt poolt realiseerub majanduslangus kõige valusamalt viimastel kuudel enne tõusu algust, mistõttu on suurenenud ka nende olukordade tõenäosus, kus on veel võimalik keskmisest suurema allahindlusega kinnisvara omandada. Siiski on suurem hinnakorrektsioon turul juba toimunud ning täna vaatavad turuosalised ettevaatavalt ja küsivalt otsa pankadele, kes peaksid lähikuudel tooma lauale esimese intressilangetuse. Liiga uljaid plaane siiski veel teha ei maksa, kuna suurt muutust me lähiajal veel turul ei näe.

Korteriturg suuri üllatusi ei pakkunud

Märtsi korteriturg pööret turule ei toonud, tehinguid sõlmiti esialgsetel andmetel veidi vähem kui veebruaris (1499 ja 1472) ning teist kuud järjest vähenes mullusega võrreldes ka tehingute mediaanhind. I kvartalis sõlmiti võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga üle Eesti 7,7% vähem tehinguid (kokku 4263 tehingut), samas kui tehingute mediaanhind langes 2,2%, tasemele 1987 €/m2.

Tallinnas vahetas esialgsetel andmetel omanikku 574 korterit ning see arv oli väiksem kui veebruaris, ehkki aktiivsus, mis veel pole tehinguteks realiseerunud (näiteks uusarenduste võlaõiguslikud tehingud) näitab seda, et turg on madalseisu seljataha jätnud, püsides alates eelmise aasta maist stabiilsel tasemel. I kvartalis sõlmiti 1725 tehingut, mida oli ligi 9% vähem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Tehingute mediaanhind oli I kvartalis  sama, mis eelmise aasta samal ajal – 2730 €/m2. See näitab seda, et tipust ca 10% alla tulnud hindade edasise hinnalanguse ootuse tõenäosuses vähenes veelgi.

Tartus müüdi esialgsetel andmetel 116 korterit, mida oli sama palju nagu veebruaris. Aasta esimese kolme kuuga sõlmiti Tartus 321 tehingut, mida oli 21% vähem kui eelmise aasta samal ajal. Tehingute mediaanhind oli I kvartalis 2334 €/m2, mis oli 7% madalam võrreldes eelmise aasta sama ajaga.

Pärnu turgu on raputanud muudest linnadest pärit teise kodu ostjate ja investorite arvu vähenemine. Märtsis sõlmiti esialgsetel andmetel 51 tehingut, mis oli küll selle aasta kuude lõikes parim tulemus, ent võrreldes eelmise aasta esimese kolme kuuga on tehingute arv langenud 50%. Ruutmeetri mediaanhind oli I kvartalis 1827 €/m2, mis oli 16% madalam kui eelmise aasta samal perioodil.

Kuna laenu suurus ja sellest tingitult ka igakuised laenumaksed on madalamad, on Narva kinnisvaraturu aktiivsus võrreldes teiste suuremate linnadega langenud väiksemal määral. Esialgsetel andmetel sõlmiti 72 tehingut, mis oli tänavuse aasta kuude lõikes suurim arv. 2024. aasta esimese kolme kuuga on sõlmitud 194 tehingut, mida on 6 võrra enam kui möödunud aasta samal ajal. Tehingute mediaanhind oli I kvartalis 495 €/m2 ning see arv oli 12% madalam mullusest tasemest.

Igor Habal (Uus Maa analüütik)