Kiili – kõige kiiremini arenev Tallinna lähipiirkond

Kiili valda iseloomustab kiire elanike arvu kasv. Viimase 10 aastaga on rahvaarv kasvanud enam kui poole võrra, ületades eelmise aastal 7000 elaniku piiri. Kasvu on tinginud valla soodne asukoht, mis on soosinud mitmete suuremate arendusprojektide valmimist, peamiselt Kiili alevis ning selle lähiümbruses, Lähtse ja Vaela külas. Rahvaarvu suurenemine on toonud kaasa arengud nii majandustegevuses kui ka avalike teenuste kättesaadavuse osas – rekonstrueeritud on Kiili staadionit, valminud on uus lasteaed Vaelas, kaasaegsete hoonetega on moderniseeritud Kiili tehnoparki.

Ka kinnisvaraturul on märgata olulisi muutusi – kui varem rajati piirkonda eelkõige taskukohasema hinnaklassi elamispindu, siis viimastel aastatel on lisandunud järjest terviklikumaid ja kvaliteetsemaid projekte. Üheks selliseks näiteks on Vaela külla rajatav Opmani elamute arendus, kus preemium-elukeskkond, loodusega harmoneeruv planeering ja läbimõeldud arhitektuur ühendatakse ühtseks tervikuks. Arendusse rajatakse peamiselt eramud, kuid ka üks paariselamu ning kaks kuue korteriga ridaelamut, mis jäävad arenduse ainsateks ridaelamuteks. Esimeses etapis ehitatakse kokku 20 kodu.

Kiire rahvaarvu kasvuga omavalitsusele omaselt sõltub kohalik kinnisvaraturg uusarendusprojektide mahust, samas kui järelturu tehingute osakaal on hiljuti soetatud kinnisvara rohkuse tõttu pigem väike. Nii sõlmiti vallas 2023. aastal 130 vabaturu korteritehingut, millest koguni 115 olid esmamüügid. Nõudluse languse tõttu kukkus tehingute arv 2024. aastal 84 peale, millest esmamüükide osakaal oli 69%. Tehingute mediaanhind oli 3114 €/m2, mis oli 6% kõrgem kui 2023. aastal.  Viimase viie aastaga on kinnisvarahindade kasv olnud sarnaselt rahvaarvule väga kiire – tehingute mediaahind on kasvanud 70% ehk veidi enam kui 11% aastas ning viimase viie aasta tehingute arvestuses on Kiili valla korteritehingute mediaanhind Tallinna järel Harjumaa paremuselt teine, edestades ka Rae ja Viimsi valda. Tehingute ruutmeetrihinna tipp on jäänud ligi 4000 €/m2 juurde.

Majaosade ehk ridaelamute ja paarismajade turul on näha ostujõu langusest tingitud müüdavate ruutmeetrite vähenemist. Mullu müüdi Kiili vallas 65 majaosa ning nendest lausa 38 olid sellised, mille eluruumi pindala oli vähem kui 100 m2. Nii ei olnud haruldane ka vähem kui 85 m2 suuruste ridaelamukorterite müük. Müüdava pidala vähenemine pole aga müügihinda alla toonud – 2024. aastal tõusis tehingute mediaanhind 10% võrra, jõudes 305 000 euroni. Veel 2019. aastal oli tehingute mediaanhind umbes 150 000 eurot ehk kaks korda madalam, iseloomustades väga kiiret hinnakasvu.

Erinevalt korteri- ja majaosade turust toimus eramuturul mullu tehingute arvu kasv. Sõlmiti 49 tehingut, mis oli kindlasti viimase kümnendi kõrgeim näitaja. Samas on tehingute mediaanhind püsinud viimastel aastatel 350 000 euro juures, viis aastat tagasi oli tehingute mediaanhind 225 000 euro juures. See tähendab, et ka sellel turul on toimunud kiire hinnakasv, hinnad on viie aastaga kasvanud 50% ehk ligi 8,5% aastas.

Kiirest hinnakasvust hoolimata on Kiili vald võrreldes naabervaldadega, nagu Saku ja Saue, olnud seni tuntud pigem soodsama hinnaklassi arenduste poolest. Algul kolisidki siia peamiselt nutikad inimesed, kes tundsid ära hea elukeskkonna hoolimata sellest, et Kiili ei olnud kõige kuumem asukoht kinnisvaraturul. Nüüd on Kiili juba niivõrd tuntud ja hinnatud, et näiteks Opmani elamute projekti raames on alustatud ka preemium-klassi eramute rajamist. Kuid tänu nutikale planeeringule ja mahuefektile jäävad nende hinnad ikkagi soodsamaks võrreldes ise ehitamisega või naabervaldades pakutavaga.

Arenduse puhul pööratakse suurt tähelepanu energiatõhususele ja looduslikkusele – hoonete energiaklass on A ning kütmiseks ja jahutamiseks kasutatakse maasoojuspumpa. Lisaks säilitatakse võimalikult palju looduslikku metsatukka ning ehitatakse mänguväljak, mille rajamist toetab ka Kiili vald ja mis on avatud kõigile kohalikele lastele.

Terviklik keskkond tähendab ka seda, et kõik elamud ehitatakse ühekorraga ja kõigi hoonete puhul järgitakse ühtset arhitektuuristiili. See hõlmab ka, piirdeaedu, tänavadisaini ja puhkealasid. Seega saavad kliendi arvestada tervikliku elukeskkonnaga juba sissekolimise hetkest saati. Kiili valla puhul on unikaalne ka arenduse hoonete ehitusmaterjal – nii kasutatakse arenduse üksik- ja ridaelamute valmistamisel kvaliteetsed tehases valmistatud puitelemente. Samuti kasutatakse siseviimistluses looduslikke värve ja teisi pinnakatteid.  Hoonete planeeringud on hoolikalt läbi töötatud, et ära kaotada kõik niinimetatud tühjad pinnad – koridorid, nurgatagused jms, mida eluks vaja ei lähe. Tänu sellele mahub väiksemale ruutmeetrite hulgale rohkem avaraid ruume. Lisaks on hoonete kuju ligilähedane ruudule, tänu millele on välisseinte pindala võimalikult väike ja seega vähenevad ka soojakaod.

Eramud valmivad hiljemalt 2025. aasta lõpuks, ridaelamud hiljemalt 2026. aasta veebruaris. Kodude müük algas aprillis ning nendega saab tutvudaarenduse kodulehel: opmanielamud.ee.

Kadri Ojamets (Uus Maa Maakri büroo kutseline maakler)

Küpsiste seaded

See veebisait kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda teile parimat võimalikku kasutuskogemust. Küpsiste teave salvestatakse teie brauserisse ja see täidab selliseid funktsioone nagu teie äratundmine, kui naasete meie veebisaidile, aitamaks meie meeskonnal mõista, millised veebisaidi jaotised on teile kõige huvitavamad ja kasulikumad.

Funktsionaalsed küpsised

See veebisait kasutab Google Analyticsit anonüümse teabe kogumiseks, näiteks saidi külastajate arvu ja populaarseimate lehtede kohta.
Parima kogemuse pakkumiseks kasutame teenuseid AddThis, GetResponse jne.
Selle küpsise lubatuna hoidmine aitab meil oma veebisaiti täiustada.