Siiani kaugeks jäänud Laulasmaa piirkond on muutumas üha atraktiivsemaks

Elamukruntide defitsiit suunab nõudluse Tallinnast järjest kaugemale. Pakkumise nappuse ja suure nõudluse tõttu kasvab kiiresti ka turuhind.

Need faktorid panevad hinnatundliku kliendi Tallinnast aina kaugemale elamukrunti või eramut soetama.
Tallinnast lääne poole jääval suunal on aastaringseks elamiseks ostetava kinnisvara nõudluse piiriks olnud Türisalu ja Keila-Joa piirkond. Viimastest mõned kilomeetrid kaugemal asuvat Laulasmaad on siiani veel kaugeks peetud. Sellesse piirkonda on reeglina kinnisvara soetatud suvitamise otstarbel.

Kui siiani on Laulasmaad liialt kaugeks peetud ka sotsiaalse infrastruktuuri nõrkuse tõttu, siis nüüd on oodata luubi all oleva piirkonna kinnisvaraturu elavnemist. Paari nädala pärast alustab seal tööd uus lasteaed ja mõne kuu möödudes valmib ka uus Laulasmaa põhikool.
Sarnaselt kogu Tallinna ümbrusega on ka Laulasmaal ja selle lähiümbruses asuva kinnisvara hinnad viimase poole aastaga tunduvalt tõusnud. Tulenevalt kaugusest Tallinnast on aga hinnaklass Tallinnale lähemale jäävate mereäärsete piirkondadega võrreldes madalam. Muraste ja Türisalu vahelisel alal on pakkumisi vähe nii hoonestamata kui ka hoonestatud kinnistute osas ning valdava osa müüjate hinnaootused on turuhinnast tunduvalt kõrgemad, kohati lausa kosmilised. Laulasmaa ja Kloogaranna kandis võib kodusoetaja leida märksa mõistlikuma hinnaga pakkumisi. Madalama nõudluse tõttu ei ole sinna jõudnud veel Tallinnale lähipiirkondadele omast maade ja majade müügipakkumise defitsiiti.

Pakkumine on suunatud nõudluse lõviosale, kes soovivad hoonestatud krunti aastaringseks elamiseks. Seega suvilate hindasid mõjutab aastaringseks elamiseks ümber ehitamise perspektiiv.
Valdava enamuse müügiobjektidest moodustavad vanemad suvilad, mille keskmine müügihind jääb vahemikku 900 000-1,3 milj krooni. Aastaringseks elamiseks ümber ehitatud suvilate ja elumajade hind kõigub vahemikus 1,2-2,1 milj krooni. Pakkumises olevad krundid jäävad suurusvahemikku 900-8000 m2. Väiksemad krundid asuvad vanades suvilarajoonides ja nende hinnad algavad 400 000 kroonist. Keila valla ehitusmääruses on sätestatud minimaalseks krundi suuruseks 3000 m2. Seetõttu on uute elamurajoonide krundid võrdlemisi suured 3000 – 8000 m2, mis on suhteliselt soolaste hindade üheks põhjuseks. Uute kruntide hinnad jäävad 1 miljoni krooni piiresse. Merega piirnevate või merele suhteliselt lähedal asuvate kruntide eest küsitakse tunduvalt rohkem, isegi üle 2 miljoni krooni.

Arendusprojektidest võib välja tuua Kloogarannas asuvad Kämpinguranna elurajooni ning Ranna ja Lahepere krundid.
Kehtestatud detailplaneeringute järgselt on sellesse piirkonda juurde tulemas vaid üksikud uued krundid ja elamud. See aga lisab kinnitust, et antud piirkonnas on saabumas trend, kus nõudlus ületab tunduvalt pakkumise.

Risto Fuchs
Uus Maa Kinnisvarabüroo maade ja majade maakler