Aprillikuu turuülevaade: kinnisvaraturu taastumine on reaalsus

Aprillikuu turuülevaade: kinnisvaraturu taastumine on reaalsus

Aprill kinnitas neid märke, et turu taastumine on reaalsus, ehkki suurest pöördest madala tarbijakindlusega keskkonnas ei saa veel rääkida. Kogu Eesti peale sõlmiti esialgsetel andmetel 1690 korteriomandi ostu-müügitehingut. Tegemist oli aasta parima tulemusega ning see ületas ka mulluse aprilli tulemust.

Aasta esimese nelja kuu põhjal sõlmiti ligi 6000 tehingut, mida oli 4,5% vähem kui aasta tagasi. Tehingute mediaanhind oli sama perioodi peale 1996 €/m2 ning see tulemus oli mullusega võrreldes 2,3% madalam. Mitmetes piirkondades, sealhulgas Tallinnas ja Tartus, on turg aktiivsem kui mullu, ehkki tehingute arv, mida moonutavad varem sõlmitud uusarendustehingud, seda täiel määral veel ei näita. Samas leidub mitmeid piirkondi nagu näiteks Pärnu, kus turu taastumine võtab kauem aega.

Eesti korteriturg

Tallinnas vahetas esialgsetel andmetel omanikku 676 korterit, sarnaselt paljudele teistele piirkondadele oli tegemist aasta parima tulemusega ehkki mullune tulemus – 703 tehingut, jääb tõenäoliselt saavutamata. Aasta esimese nelja kuuga sõlmiti Tallinnas esialgsetel andmetel veidi üle 2400 tehingu, mida oli 7% vähem kui aasta tagasi samal ajal. Kui aga vaadata turu tegelikku aktiivsust ehk kui liita järelturutehingutele uusarenduste müük avalike pakkumiste, mitte varem sõlmitud tehingute põhjal, siis on turg 11% aktiivsem kui mullu samal ajal. Tehingute mediaanhind püsis sarnaselt eelmistele kuudele 2900 €/m2 juures, esimese nelja kuuga mediaanhind oli 2773 €/m2 ehk 1,2% kõrgem kui aasta tagasi samal ajal.

Tartus müüdi esialgsetel andmetel 152 korterit ning nende tehingute mediaanhind oli 2769 €/m2 – mõlemad näitajad olid aasta parimad, kuna uusarendustehingute osakaal oli ligi kolmandik. Aasta esimese nelja kuuga sõlmiti Tartus 491 tehingut (-8% võrreldes eelmise aasta sama ajaga) ning tehingute mediaanhind oli 2411 €/m2 (-2,3% võrreldes eelmise aasta sama ajaga). Kui aga vaadata puhtalt järelturutehinguid, arvestamata sinna juurde turu tegelikku aktiivsust moonutavaid varem sõlmitud uusarendustehinguid, siis on turg selges kasvufaasis (umbes 22% enam tehinguid kui aasta tagasi samal ajal).

Kõige suurem langus on tabanud Pärnu turgu, mis sõltub oma iseärasuste tõttu olulisel määral hooajaliste sisserändajate ja investorite aktiivsusest. Esialgsetel andmetel sõlmiti aprillis enam-vähem sama palju tehinguid kui märtsis ehk 49. Aasta esimese nelja kuuga sõlmiti Pärnus 47% vähem tehinguid kui mullu samal ajal. Tehingute mediaanhind ületas aprillis sel aastal esmakordselt 2000 €/m2 piiri. Aasta esimese nelja kuu tehingute mediaanhind oli Pärnus 12,2% madalam aasta tagasi samal ajal, jäädes 1872 €/m2 juurde. Seega on Pärnu veel ainus turg nelja suurema linna peale, kus turu taastumist pole veel toimunud.

Narva korteriturul on aasta esimese nelja kuuga esialgsetel sõlmitud 275 tehingut, mida on ligi 6% enam kui aasta tagasi samal ajal. Aprillis sõlmiti 81 tehingut, mis oli tänavuse aasta parim tulemus ning tehingute arv oli ka 9 võrra suurem kui aasta tagasi samal ajal. Ka tehingute mediaanhinna tulemus – 515 €/m2 – oli tänavuse aasta parim, aasta esimese nelja kuu vastav näitaja on 502 €/m2, mis on ligi 6% madalam kui aasta tagasi samal ajal.

Igor Habal (Uus Maa analüütik)