Maja müügiaeg sõltub hinnast ja asukohast

Eestlane on läbi aegade majainimene olnud ning tänane olukord kinnisvaraturul koostöös pankade soodsate tingimustega on ennekõike just paljusid noori peresid viinud oma unistuste majja elama.

Eesti inimene on kinnisvara valikul muutunud järjest teadlikumaks nii kvaliteedi kui ka elustiili suhtes, mistõttu on välja kujunenud teatud eelistused maja ostmisel. See aga mõjutab oluliselt maja müümise protsessi.

Kinnisvaras kehtib kuldreegel – asukoht, asukoht, asukoht! Majade müügi puhul on see eriti oluline, kuna majade hinnad on reeglina korteritest kallimad ja ostjate nõudmised kõrgemad. Ei saa välja tuua seaduspära, et majade realiseerimine võtab kauem aega kui korteri müük, kuna kõik sõltub konkreetsest kinnisvarast, müüja tingimustest ja kinnisvara hetkeolukorrast.

Iga maja müük võtab oma aja ning kindlat perioodi, millega maja realiseeritakse, on raske ennustada. On juhuseid, kus maja müüakse ära isegi paari nädalaga, kuid müük võib aega võtta ka aastaid.
Normaalne majade müügiperiood, mida peetakse heaks, on 2-4 kuud. Kui rääkida eksklusiivsetest majadest, mille hind on üle keskmise kõrgem, siis nende majade müügiperiood võib olla 6-8 kuud. Viimast nimetatud perioodi võib pidada aga samuti täiesti normaalseks.

Majade puhul saab välja tuua mõned faktorid, mis müügiaega mõjutavad:
1. piirkond ehk siis teisisõnu asukoht, asukoht, asukoht. Müügiaeg sõltub väga palju piirkonnast, kus maja asub. On teada kõrgelt hinnatud piirkonnad, kus iga maja läheb kiiresti müügiks, nagu näiteks Nõmme, Viimsi, Kakumäe, kui müüja just kosmilist hinda oma maja eest ei küsi. Tegemist on juba välja arenenud ja prestiižikate elamurajoonidega, kus viimased aastad on nõudlus pakkumist kordades ületanud. Kõrgelt hinnatud piirkondade puhul on väga tavaline, et müügitehingud toimuvad üle turuhinna, mille tingib asjaolu, et ostuhuvilisi on palju, otsustada tuleb kiiresti, kuna pakkumisi esineb väga vähe. Näiteks kliendil, kes otsib Nõmmele maja või krunti, tuleb sobiva leidmiseks arvestada mitme aasta ajakuluga.

2. maja hinnaklass ja õige hind. Alati ei saa aga öelda, et piirkond määrab kiirema müügi, kuna mõnes piirkonnas pole majade vastu kõrgendatud nõudlust, aga hind on paigas ja seda ei tingita, siis ka sel juhul saab rääkida lühemast müügiperioodist. Head maja on võimalik kõrge hinnaga müüa, kuid tuleb arvestada, et see võtab rohkem aega kui tavaliselt. Siin kehtib kirjutamata reegel, et mida kallim on maja, seda vähem ostjaid on.

3. Maja müügiprotsessis mängib suurt rolli ka maja enda seisukord. Näiteks kvaliteetse siseviimistlusega majale leidub kindlasti rohkem kosilasi kui remonti vajavale või kehvas seisus majale. Ise ehitajaid on vähe ning tööjõud kallis.

4. Esmapilgul märkamata jäävate nn vigadega maju on kindlasti raskem müüa, seda isegi siis, kui piirkond ja hind on hea. Maja planeering võib müüki pidurdada või seda kiirendada. Praktilise ja läbimõeldud planeeringuga majadele on rohkem ostjaid kui ebapraktilise planeeringuga ja amortiseerunud majale. Maja võib asuda väga heas piirkonnas, aga maja asukoht on halb, näiteks on krunt imeväike või ebamäärase kujuga või hoopis kärarikka maantee/raudtee lähedus.

Iga kinnisvara müügi puhul, eriti kallimate objektide puhul, on soovitatav järgida reeglit, et positiivne esmamulje on väga tähtis ja tihti võib see saada oluliseks ostuotsuse langetamisel. Enne müüki tuleks ette võtta põhjalik koristustöö ning vajadusel ja võimalusel ka pisemad remonditööd.
Tiina Shein
Uus Maa Kinnisvarabüroo turundusjuht