MAIKUU kinnisvaraturu ülevaade 2019

Märtsi ja aprillikuu vahespurdi järel saabus mai esimeste soojemate ilmadega suurem hüpe tehingute aktiivsuses. Suuremate numbrite taga ei olnud ainult Harjumaa, vaid tõus oli laiapõhjaline.

Mais sõlmiti 2138 korteriomandi ostu-müügitehingut, mida oli rohkem kui aasta esimesel neljal kuul. Viimati sõlmiti üle 2000 tehingu eelmise aasta oktoobris. Suure tehingute arvu taga oli nii aktiivne uusarendus- kui ka järelturg, kuna Harjumaal sõlmiti näiteks vähem tehinguid kui märtsis. Harjumaa veidi väiksema osakaalu tõttu oli aasta kõige kõrgema aktiivsuse kõrval kõige madalam tehingute mediaanhind – 1276 EUR/m2, mis oli väikseim näitaja alates eelmise aasta septembrist. Laias laastus näitab turg selgelt stabiliseerumise märke – aasta esimese viie kuuga on tänavusel aastal sõlmitud 9363 tehingut (+276 võrreldes 2018. aasta sama ajaga), nende tehingute mediaanhind oli 1353 EUR/m2 (+7 EUR/m2).

Tallinna korteriturg

Tallinna turg panustas tehingute arvu kasvu minimaalselt – mais sõlmiti 831 ostu-müügitehingut, mis oli 8 võrra kõrgem kui tänavuse aasta senisel parimal kuul. Viimase aasta jooksul on Tallinnas sõlmitud 9496 tehingut ehk keskmiselt 791 tehingut kuus. Üle 150 tehingu sõlmiti kolmes linnaosas – Kesklinnas, Lasnamäel ja Põhja-Tallinnas, neist suurim kasv võrreldes eelmise kuuga toimus Kesklinnas, kuna aprillis sõlmiti seal 140 tehingut. Tehingute mediaanhind on Tallinnas endiselt väga kõrge ning nagu juba öeldud, liigub see näitaja ka tänavu pigem ülespoole. Mais oli tehingute mediaanhind 1813 EUR/m2 ning viimase kuue kuu jooksul on vaid ühes kuus jäänud tehingute mediaanhind alla 1800 EUR/m2. Viimase aasta tehingute mediaanhind oli 1798 EUR/m2 ning poole aasta 1837 EUR/m2, viidates rahulikule hinnatõusule.

Tartu korteriturg

Sarnaselt Tallinnale oli stabiilne ka Tartu turg, seda peamiselt tänu aktiivsele järelturule. Mais sõlmiti Tartu linna asustusüksuses 177 tehingut, tehingute mediaanhind oli 1380 EUR/m2. Aktiivse järelturu tõttu langes tehingute mediaanhind esimest korda üle kolme kuu alla 1400 EUR/m2. Tartu turg on siiski viimase 12 kuu jooksul tuntavalt kasvanud – viimase 12 kuu jooksul sõlmiti 2010 tehingut, tehingute mediaanhind oli 1410 EUR/m2, samas kui eelmisel 12 kuu pikkusel perioodil olid vastavad näitajad 1791 tehingut ja 1325 EUR/m2.

Tartu näitajad peegeldavad üsna hästi uusarendusturu arengut väljaspool Tallinna, kus tulenevalt väiksematest mahtudest ei ole tehingud jaotud aasta peale ühtlaselt laiali, vaid võimendavad teatud kuude näitajaid, mistõttu on standardhälbe näitajad väiksemates linnades suhteliselt kõrgemad. Kuna kogutehingute ja uusarendustehingute korrelatsioon on väga suur, siis ei ole midagi imestada, et näiteks viimase 12 kuu kõige aktiivsema kuu ehk oktoobri uusarendustehingute arv oli samuti viimase 12 kuu kõrgeim. Sama tendents toimib ka vastupidi – kõige vähemaktiivsematel kuudel ehk jaanuaris ja veebruaris sõlmiti ka võrreldes teiste kuudega kõige vähem uusarendustehinguid. Väiksematel turgudel, näiteks Pärnus, joonistuvad need erinevused veelgi reljeefsemalt välja.

Pärnu korteriturg

Pärnusse tõi kevad kaasa tehingute aktiivsuse kasvu – kui aasta esimesel kolmel kuul jäi tehingute arv 56 ja 64 vahele, siis aprillis sõlmiti 34 uusarendustehingu, ehk 18 võrra enama kui esimese kolme kuu lõikes, tõttu juba 101 tehingut ning mais 33 uusarendustehingu toel 114 tehingut. Aastases võrdluses toetab tänavuse aasta kasvu eelmise aasta madal võrdlusbaas – aasta esimese viie kuuga on Pärnus sõlmitud 396 ostu-müügitehingut, mida on 65 võrra enam kui mullu, tehingute mediaanhind oli enam kui 50 EUR/m2 võrra kõrgem (1185→1246 EUR/m2).

Narva korteriturg

Narva turu kohta on paslik kasutada mugandatud hüüdlauset „Idarindel muutuseta“. Mais sõlmiti 72 ostu-müügitehingut ehk turg oli kergelt aktiivsem kui viimase 12 kuu jooksul, kui sõlmiti 63 tehingut kuus. Tehingute mediaanhind oli Narvas 368 EUR/m2 ning aasta esimese viie kuuga on Narva võrreldes mullusega veidi toibunud – sõlmitud on üle 50 tehingu enam (274→325); tehingute mediaanhind on Eesti kolmandas linnas endiselt väga madal, tänavu on see näitaja 369 EUR/m2, mullu oli 421 EUR/m2. Nii Narva kui Pärnu parimad ajad jäid moodsa kinnisvaraturu kontekstis eelmisesse kümnendisse – siis võis Pärnu uhkustada mediaanhinnaga, mis oli isegi Tartust kõrgem, Narvas oli tehingute mediaanhind 2007. aastal aga 841 EUR/m2, mis täna tundub täiesti ulmelise arvuna.

Koostas: Igor Habal, Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik