Luksuse laineid löömas: kuidas ebakindlus ja elustiili muutused kujundavad kinnisvaraturgu?

Luksuse laineid löömas: kuidas ebakindlus ja elustiili muutused kujundavad kinnisvaraturgu?

Defineerimaks luksuskinnisvara on igal maakleril veidi erinev nägemus, kuid ühised jooned hõlmavad arhitektuurilist väärtust, esmaklassilist ehituskvaliteeti, suurust, asukohta ja unikaalsust. Selline kinnisvara on varustatud kaasaegsete kommunikatsioonide ja tehnolahendustega, pakkudes lisavõimalusi nagu hobiruumid, koduspaa, kodukino ja tenniseväljakut, mis võimaldavad elanikel kodust lahkumata nautida hobisid ja luksuslikku elustiili. Luksus- ja premium-klassi kinnisvara peegeldab ka privaatsust, vaikust ja turvalist elukeskkonda, kus kõik eluks vajalik – koolid, spordiklubid, kauplused, meelelahutus – on mugavalt lähedal. 

Viimasel ajal on kallima otsa kinnisvara rohkem müüki tulnud, mis on kõrge hinnataseme ja üldise ebakindluse tagajärjeks, ebakindlust süvendavad ka geopoliitiline ja majanduslik ebastabiilsus. Selle tulemusel hajutavad mõned inimesed oma varasid, müües osa oma kinnisvarast Eestis ja investeerides mujale, näiteks Lõuna-Euroopasse, Dubaisse või Kagu-Aasiasse.

Enamik luksuskinnisvara müüjatest on kohalikud elanikud, kes hajutavad oma portfelli või kasutavad võimalust kasumit teenida. Mõned müüvad vara, kuna nende elu-olud on muutunud – näiteks kui suvekodu Saaremaal enam ei meelita või kui suur maja vahetatakse väiksema korteri vastu, kui lapsed on kodust lahkunud.

Sõjaoht on samuti mõjutanud luksuskinnisvara turgu, eriti seoses Venemaa klientide kadumisega. Kuigi mõned inimesed tunnevad otsest ohtu, on teistele see aeg kvaliteetse kinnisvara soetamiseks. Kõrge euribor mõjutab kogu majandust, kuid luksuskinnisvara puhul on ostud tihti tehtud omavahenditest, mistõttu on mõju piiratum.

Hinnad luksuskinnisvaras püsivad kõrged, jätkates rekordiliste ruutmeetrihindade saavutamist. Kuigi turg on muutunud ettevaatlikumaks, jätkub nõudlus kvaliteetse ja hästi asetseva kinnisvara järele. Majanduslik olukord mõjutab ka luksuskinnisvara turgu, kuid nõudlus püsib nende objektide järele, mis vastavad ostjate kõrgetele nõudmistele.

Praegu ostetakse luksuskinnisvara peamiselt kodu soetamise eesmärgil, kuigi mõned teevad seda investeeringuna või teise koduna. Tulevik on veel ebaselge, kuid turul jääb pakkumine kõrgeks ja tehingute aktiivsus võib jääda keskmisest madalamaks. Hinnas on jätkuvalt uus ja kvaliteetne kinnisvara, samas kui vanemad ja ehituskvaliteedilt madalamad objektid kaotavad väärtust.

Lii Salusaar (Uus Maa Luxumi juht ja kutseline maakler)