Stalini-aegsed majad aina populaarsemad

Tallinnas on veel omajagu põnevaid kvartaleid ja asumeid, millest ehk niipalju ei räägita, kuid mis elukeskkonna ja kinnisvara vaatevinklist on kahtlemata huvitavad ning seda on juba avastanud ka koduostjad. Üks niisugustest kohtadest on Põhja-Tallinnas asuv stalinistliku arhitektuuriga piirkond Pelguranna Kopli poolses osas, mille peatänavaks on Lõime ning mis jaguneb Sitsi ja Pelguranna asumite vahel.

Võrreldes möödunud aasta kevadega, mil seda piirkonda hakati senisest rohkem avastama (kuigi loomeinimestele on Lõime tänav juba ammu huvi pakkunud), on müügipakkumiste hulk nii Lõime kui paaril kõrvaltänaval märgatavalt vähenenud. Enam on saadaval suurema üldpinnaga esimese korruse kortereid ning ka väikeseid ühiselamutube. Veelgi vähem on kortereid saadaval piirkonna selles osas, mis jääb Sõle, Kopli ja Lõime tänava vahele.

Hinnastatistikas saame näha kahte trendi. Ühelt poolt on pakkumishinnad tõusnud keskmiselt 15-30%, tehinguhinnad vähem, enamasti samas rütmis kogu ümbruskonna hinnakasvuga, milleks on sõltuvalt korteri suurusest ja seisukorrast 5-15%, aga ka enam kui 20%. Teisalt on ära müüdud kõik odavamad korterid ja alles on jäänud kallima ruutmeetrihinnaga pakkumised. Odavamate, enamasti remontivajavate korterite müük näitab põnevat ja hoopis laiemat trendi.

Nimelt on stalini-aegsed majad (ametliku nimega stalinistlik klassitsism) võetud omaks ostjaskonna poolt, kes hindavad just nende hoonete ajaloolist miljööd. Korterid renoveeritakse säästvalt ja taastavalt, välditakse kiiret euroremonti.

Hinnatakse algupärast põrandakatet (enamasti kvaliteetne parkett), sahvreid, siseaknaid köögi ja sanitaarruumide vahel, rosette-kaunistusi-karniise ning tahveluksi. Kui originaali pole enam alles, siis püütakse koopiatega endist õhkkonda taastada. Renoveerimistöödesse suhtutakse sama tõsiselt, nagu seda tehakse miljööväärtuslikes puitasumites.

Ennustan nendele majadele-kvartalitele suurt tulevikku, sest tegu on Tallinnas kindlasti omanäoliste, suurlinlikku miljööd pakkuvate elukeskkondadega. Südalinnas, näiteks Uues Maailmas või Rävala puiestee ja Liivalaia tänava vahel asuvad kvartalid võitsid ostjate südamed juba aastaid tagasi. Nüüd juhtub see ka mujal.