Uue kodu ostuga pole mõtet kiirustada!

Uue kodu ostmine on iga inimese jaoks erakordne, kuid samas väga suur samm.

Ostjaid on erinevaid – alates noortest, kes soovivad vanematekodust lahkuda ja kolida päris oma esimesse koju, kuni vanemate inimesteni, kes liiguvad suuremast korterist väiksemasse.
Oma kodu ostmine on suur rõõm, kuid toob tihtilugu kaasa ka omajagu muret ja peavalu, mida saab õigesti planeeritud tegevustega ära hoida.

Selgita välja vajadused ja piirkond
Esmalt oleks soovitatav endale selgeks teha oma (ja perekonna) vajadused. Arvestage kindlasti oma pere suurust ning tulevikuplane. Kui peres kasvab juba üks laps ning lähiplaanis on pere suurenemine, siis ei saa te ilmselt kolmetoalises korteris kaua hakkama.
Ka elustiil ja keskkond on äärmiselt tähtsad tegurid. Kui tunnete end pigem maalähedase inimesena, siis ei sobi teile kindlasti magalarajoonide “kommuunielu”. Selle asemel on soovitatav vaadata ringi Tallinna lähiümbruses, kus kerkivad mugavad peresõbralikud elamurajoonid. Ka hinnad magalarajoonides ja Tallina lähiümbruses ei erine suuresti.
Mõelge läbi ka muu infrastruktuur – ligipääs linnale, kaupluse, kooli ja lasteaia olemasolu.

Tee koostööd professionaalsete kinnisvaramaakleritega
Kinnisvaraturg on hetkel väga aktiivne ning soovitatav on ostu sooritamisega mitte kiirustada. Soovitan pöörduda mõne hea mainega kinnisvarabüroo ja kinnisvaramaakleri poole, kes hakkab teie küsimustega tegelema. On võimalik, et annate kogu töö ja vaeva maaklerile, kuid võite ka paralleelselt maakleriga ise otsida ja huvitavaid pakkumisi jälgida. Hea soovitus oleks maakleriga aeg-ajalt ühenduses olla ning talle teada anda, et te pole vahepeal midagi sobilikku veel leidnud ning huvitute uutest pakkumistest. Hea maakleri tunneb ära selle järgi, et ta teid ise meeles peab ning teiega pidevalt tegeleb.

Uue kodu väärtus pikemas perspektiivis
Enne uue kodu ostu tasuks läbi mõelda ka selle väärtus pikemas perspektiivis. Kindlasti tõuseb kodu väärtus kordades näiteks Tallinna vanalinnas. Samas 40 aasta vanuses magalarajooni paneelelamu väärtuse tõusmine kümne aasta pärast on juba küsitav. Sellistes küsimustes on igati abiks usaldusväärne kinnisvaramaakler, kes annab ülevaate konkreetse piirkonna olukorrast, miljööväärtusest kui ka nõudluse-pakkumise vahekorrast.

Uurige välja oma rahalised võimalused
Esmalt soovitan pöörduda kodupanga laenuhalduri poole ja selgitada välja rahalised võimalused:

kui suur on teie omafinantseeringu osa

  • kas on laenu juurde vaja võtta
  • mis summas laenu võtta
  • millised on teie laenuvõimalused
  • mis väärtuses uut elamispinda võite endale lubada

Kinnisvaraportaalides asuvad laenukalkulaatorid on toredad küll, aga need ei anna siiski õiget vastust. Olemasolevad laenud, liisingud, krediitkaardid võtavad kõik teie laenupotentsiaalist oma osa. Laenuhaldur arvestab olemasolevate andmete põhjal välja teie laenusumma maksimaalse suuruse.

Kulutused, millega arvestada
Kindlasti tuleb peale müügihinna arvestada ka muude võimalike kuludega:

  • hindamisakt – seoses laenu ja hüpoteegi seadmisega on hindamisakt üldjuhul panga poolt nõutud
  • laenulepingu tasu pangale
  • notaritasu – iga tehingu puhul erinev, kuna sõltub otseselt tehingu lõpphinnast
  • riigilõiv- ostetava objekti kinnistusregistrisse kandmise tasu
  • hüpoteegi seadmise notariaalne tasu – juhul kui võetakse pangast laenu
  • vahendustasu maaklerile – selle maksab tavaliselt müüja ning reeglina see sisaldub juba müügihinnas.

Kõik eelpool nimetatud kulud sõltuvad tehingu väärtusest.

Siim Tarvis
Uus Maa Kinnisvarabüroo kesklinna maakler