Pangandussektor kontrollib turgu

Kinnisvara turutrendid on ettearvamatud ja kindlate seaduspärasustele allumatud ning Eesti vägagi piiratud turul on määravaks pigem emotsioon.

Piisavalt usaldusväärset informatsiooni ei saa ka vastandlikest arutlustest trükisõnas, sest suures osas on need ebakompetentsed, jäädes ettekuulutuse tasemele. Inimesi seevastu huvitab, millised tegurid mõjutavad kinnisvaraturgu kõige enam.

Eestis on kinnisvaraturgu üha enam kontrollimas pangandussektor. Mida suuremaks kasvab elanike laenukoormus, seda suurem on pankade kontroll ka tagatisvara st kinnisvara üle. Kinnisvaraturu suurim oht peitubki pangandussektoris, kust lähtub kõige tõenäolisemalt hinnalanguse faktor. Laenutingimuste järsul halvenemisel suudavad konkurentsivõimelistena püsida vaid need kinnisvaraarendajad ja vahendajad, kes abistavad ostjat krediidi saamisel. Suurimad kaotajad on arendajad, kes ei suuda omavahendistest projekte lõpuni arendada.

Uute ja renoveeritud eluruumide hinna kujunemise määrav komponent on ehituslik omahind, millest kinnisvaraarendajal pole võimalik allapoole minna. Potentsiaalsete ostjate arv kahaneb aga hinnatõusuga võrreldes progressiivselt. Seega on enamike projektide müügiedu otseses sõltuvuses arendajate kasumimarginaalist. Kõrgemat marginaali püüdvad arendajad riskivad otseselt projekti müügieduga.

Võib tõdeda, et olukord kinnisvaraturul pole hetkel roosiline, kuid kindlasti mitte lootusetu. Välja selekteeruvad tugevamad tegijad ning nn harrastusarendajatel läheb konkurentsis püsimine üha raskemaks. Väärtustumas on professionaalsed ja pikaajaliste kogemustega spetsialistid, kes on võimelised ette nägema ning arvestama võimalike tagasilöökidega kinnisvaraturul.

Euroopa tase on veel kaugel

Elamuehituse tulevikuperspektiive mõjutavad faktid:

  • Tallinnas ehitatakse aastas juurde umbes 1500 uut korterit, mis moodustab lokaalsest elamufondist 1%. Arenenud Euroopa riikides peetakse stabiilseks ja jätkusuutlikuks 2-3% suurust elamufondi juurekasvu.
  • Eestis on elamispinda ühe inimese kohta umbes 22 m²

Tanel Tarum
Äripäev, 14.04.2003