Oma ettevõttele büroohoone ehitamine nõuab tõsist kaalumist

Kinnisvaraturg on kuum ja väga aktiivne nii elamispindade turul kui ka äripindade turul.
Kui uued korterid müüakse reeglina ära juba enne ehitustegevuse algust, siis ettevõtted valdavalt siiski üürivad büroohoonetes, kaubanduskeskustes, laohoonetes jne erinevaid pindu. Turul on esinenud üksikuid hooneid, kus büroopindasid oli võimalik üürimise asemel välja osta ning see ettevõtmine on olnud suhteliselt edukas. Näiteks üheks selliseks on Admirali maja, kus kõik pinnad on välja müüdud. Miks mitte, sest üürimakse ja laenu kuumakse on põhimõtteliselt ühesuurused, mida tuleb ettevõttel niikuinii tasuda.
Samas leidub ka üksikuid firmasid, kes on otsustanud oma ettevõttele ise büroohoone ehitada. Viimasel ajal järjest rohkem on hakatud uurima selle ettevõtmise plusse ja miinuseid, kuna soovitakse vabaneda üürniku staatusest, ei leita sobivat pinda, vajatakse suuremat pinda või hoopis on eesmärgiks oma brändi eksklusiivselt ekponeerida ja seostada oma majaga.

Oma büroohoone ehitamine on suur ning kulukas ettevõtmine, mistõttu soovitan seda põhjalikult kaaluda, mõelda läbi nii selle plussid kui miinused ning kindlasti teha koostööd oma ala spetsialistidega. Siiski tuleb arvestada, et ettevõtted, kes oma maja ehitamist planeerivad peaksid olema stabiilsed, edukalt tegutsenud turul vähemalt kolm-neli aastat ning omavad rahaliste ressursside ka korralikku visiooni oma tulevikust ja arengusuundadest.

Oma büroohoone ehitamise plussid:
– tulus kinnisvarainvesteering tulevikku. Kinnisvara väärtus kasvab iga aastaga jõudsalt, mistõttu on see kasutegur äritegevusele kõige kasulikum
– võimalus olla ise enda peremees. Kellegil pole õigus Teid oma ruumidest välja ajada, te ei sõltu üürihindade tõusust jne
– tunnete end kindlalt oma ruumides, teades ma võimalusi
– hoone omanikuna saate igal ajal maja korraliku kasumiga maha müüa jäädes ise üürnikuks, millega toote turule hea kassavoo projekti. Hea võimalus oma raha edasi investeerida, näiteks oma põhitegevusse.
– Büroopind võib saada teile kindlaks lisatulu allikaks, juhul kui olete otsustanud ise sealt lahkuda ja ruumid välja üürida.
– hea maine märk. Turunduse eesmärgil on ettevõttel suurepärane võimalus oma kaubamärki ja nime eksponeerida eksklusiivsel moel.

Oma büroohoone ehitamise miinused:
– ettevõttel puudub vastav kogemus ehituse projektijuhtimise vallas
– eelarve paisub esilagselt planeeritust suuremaks, kuna ei osata arvestada varjatud kulutusi ning hinnata eelarvet. On täiesti tavaline, et tellija maksab projektile kõvasti peale.
– Maja haldamine nõuab lisaressursse. Isegi kasutades haldusfirma teenuseid eeldab see haldusalaseid teadmisi ning raiskab meie ajaressursse.
– Põhitegevuse fookus võib kaduda, kuna tegeletakse liialt palju majaga seotud tegevustega
– Maja ülalpidamiskulud (hoolduskulud) võivad esialgsest suuremaks minna, näiteks halduteenuste hinnakiri.
– Ettevõtte põhitegevuse areng võib kannatada, kuna vaba raha pannakse omafinantseeringu alla
– Kuna tavaliselt planeeritakse majja ka üüripinnad, siis üürnike puudumise puhul suurendab see igakuist laenu tagasimakset omadest vahendites. Tuleb arvestada, et pinnad võivad jääda pikka aega välja üürimata.
– Laienemine piiratud, kuna puudub vastav suurus lisapinda. Näiteks ehitatakse 1000 m2 maja ning aasta pärast on nõudlus juba 2000 m2 maja järgi.

Näited:
1. Pärnu mnt 153, Kaamos. Ise võtavad 3 korruse ja üürivad välja 2 alumist korrust.
2. Lukuekspert, Tartu mnt
3. Merko Maja

Laur Kivistik
Uus Maa Kinnisvarabüroo atesteeritud kinnisvarakonsultant