Muuga – kiirelt arenev tööstuspiirkond

Tallinna lähiümbruses olevatele tööstuspiirkondadele on lisandumas üha uusi võimalusi tootmise-, transiidi- ja laomajanduse rajamiseks.

Üks nendest asub Maardu ja Tallinna vahel – Muugal.

Jõelähtme vallas, Läänemere ühe suurima kaubasadama vahetus läheduses asuv tööstusala pakub hulgaliselt tegutsemisvõimalusi nii väike- kui ka suurettevõtetele.
Varasemalt on Muuga tuntud olnud peamiselt oma 1987.a. avatud sadama poolest. Tänaseks päevaks on piirkond jõudsalt arenenud, mida kinnitavad hulgaliselt algatatud detailplaneeringud, omavalitsuste soodustavad arengukavad ning uuendusesd infrastruktuurides. Eelmisel aastal renoveeriti ja laiendati Nuudi tee, mis on peamiseks liiklusteeks sadamasse. See omakorda väärtustab mainitud teega piirnevaid alasid, mis eelnevalt olid vähem atraktiivsed ja unustuse hõlma vajunud. Märkimist väärib ka tööjõu hea kättesaadavus Lasnamäe kui ka Maardu linna elanike näol.

Muugal leiavad endale asukoha ennekõike ettevõtted, kellele on vajalik sadama lähedus, raudteetranspordi kasutamise võimalus, samuti hea ligipääs magistraalteedele.
Kinnistute suurused jäävad vahemikku 0,5-1 ha. Ilma planeeringuta maade hinnad algavad 300 kroonist/m2. Tootmismaa hinnad jäävad vahemikku 450-800 krooni m2 olenevalt kinnistu suurusest, asukohast ning kommunikatsioonide olemasolust krundil.

Peagi jõuab lõpusirgele ka Tallinna Sadama arendatav Muuga Tööstuspark, mille planeeritav suurus on kokku 75 ha, mis ehitatakse välja kahes etapis. Esimeses etapis valmistatakse hoonete ehituseks ette ja varustatakse infrastruktuuriga 40 ha ulatuses kinnistuid, kokku 16 krunti. Ülejäänud osa valmib vastavalt suurklientide vajadusele laieneda.
Tänase seisuga valmistatakse ette riigihanget leidmaks ehitajat nii tööstuspargi teedele kui ka kommunikatsioonitrassidele. Nende valmimist planeeritakse sügiseks 2007.
Hetkel on pakutavatest kruntidest on broneeritud ca 2/3. Peamisteks klientideks on seni olnud Tallinna Sadama operaatorid ja nendega seotud ettevõtted. Hoonestusõiguse seadmise ning hoonestuse rajamisega on võimalik esialgsetel andmetel algust teha kevad-suvel 2007.

Tallinnas ida suunda jäävat tööstusmaastikku mõjutab kindlasti ka Lasnamäe Tööstuspark, mille pindala on ca 14 ha. Linna kavade kohaselt peab tööstuspark looma vähemalt 1500 uut töökohta. Lasnamäe Tööstuspargi suureks plussiks ettevõtete sõnul on võimalus nii ladu kui tootmine kokku viia. Töölised elavad valdavalt tööstuspargi vahetus läheduses ning seega puuduvad transpordiprobleemid. Lasnamäe Tööstuspargi krundid müüdi enampakkumise teel.
Harry Truu
Uus Maa Kinnisvarabüroo äripindade konsultant