Krooniline puudus headest maakleritest

Kõigile teada, et kinnisvaraturul on praegu aktiivne aeg – uskumatult palju uusi arendusobjekte, inimestel on rahalised võimalused loomaks endale kodu kesklinna moodsasse korterisse või kolida paneelmajast eramusse kena merevaatega piirkonda linna lähedal

Lihtsalt katsena juhusliku 10 kinnisvarabüroo kodulehele klikates, leiab neist 9 puhul ka tööpakkumise maakleritele. Samuti võtaksid kolm Eesti suuremat kinnisvarabürood hea meelega oma meeskonda kohe mitu uut inimest. Uus Maa ootab terve selle aasta jooksul kandideerima inimesi nii elamispindade, maade ja majade kui ka äripindade maakleri ametikohtadele. Samuti tundub Ober-Hausi pöördumine kodulehel tööotsijatele püsiva iseloomuga olevat. Ka Arco Vara vajab elamispindade, äripindade ning maade ja metsade maaklereid.

Tööd on palju kinnisvarasektoris, inimesi aga napib. Miks meil ei ole piisavalt maaklereid? Olenemata sellest, et pakutakse võimalust töötada valdkonna kõige edukamates ettevõtetes, kus teenimisvõimalused on oluliselt üle Eesti keskmise, kus inimestel on võimalus ennast teostada ja karjääriredelil liikuda endale sobivas tempos, teha rutiinivaba ja väljakutseid pakkuvat tööd, olenemata kõigest sellest on maakleri töökuulutustele reageerijaid väga vähe. Mõnikord jääb isegi mulje, et oma CV saadavad peamiselt need, kes nõutavate tingimuste poolest kuskile mujale ei sobi. Töökuulutuses olevad nõudmised maakleri kandidaatidele ei ole tõesti kõrged – enamik büroosid ei pea kõrgharidustki kohustuslikuks ning töökuulutuses nõutud “hea suhtlemisoskus”, “pingetaluvus”, “aktiivsus”, “sihikindlus” on küll sellised tingimused, millele enamik inimesi peab ennast ise suurepäraselt vastavat. Selliste nõudmiste rõhutamine töökuulutustes tuleneb sellest, et edukaks maakleriks saamisel ei ole määrava tähtsusega koolidiplom, vanus, sugu või muu elulookirjeldusest leitav fakt, vaid tubliks maakleriks saab õige suhtumisega inimene. Kes lööb läbi maakleritöös, see saab edukaks ükskõik mis alal.

Näiteks, arstina töötamiseks on vajalik aastatepikkune õppimine ja praktika, maakleriks aga võib põhimõtteliselt hakata igaüks. Nii ongi praegu turul tegutsemas väga kirju seltskond alates ilma juriidilise, müügi- ja klienditeeninduse koolituseta kahe-mehe-firmade maakleritest, üksiküritajatena teenimisvõimalusi otsivate nn libamaakleriteni. Selliste mitte professionaalide tõttu on maakleri ameti maine tööotsijate seas kahjustada saanud ning nii mõnelegi seostub kinnisvara vahendaja ametiga susserdamine, petmine, kõrge vahendustasu nõudmine mitte millegi eest ja igasuguste klienditeeninduse põhimõtete eiramine. Keegi ju ei tahaks kandideerida tööle, kus ainuüksi visiitkaarti ulatades inimestes negatiivne eelarvamus on võimalik tekitada. Tegelikult ei ole kaugeltki kõik maaklerid sellised ning selle ala professionaalidega kokku puutudes tekib küll tunne, et nii palju proaktiivseid, tegusaid, tulemustele orienteeritud, särasilmseid, oma tööle pühendunud inimesi ei ole just väga paljudel ametialadel koos tegutsemas.

Halva maine kõrval heidutab potentsiaalseid tugevaid kandidaate ka fakt, et maakleritööd tuleb enamasti assistendina alustada. Samas aga assistendist maakleriks ja seejärel atesteeritud maakleriks jõudmine ning firmasisene areng sõltub iseenda töökusest ja õppimisvõimest mitte vabanevatest töökohtadest nagu enamikes ettevõtetes. Arusaadav, et omal alal juba midagi saavutanud inimene kaalub tõsiselt, kas soovib nullist ennast üles töötama hakata. Samas inimesed, kes näevad maakleritöös endale uut tõsist väljakutset, just hindavadki võimalust ennast tõestada ja õigete tegevuste ja suhtumise abil assistendist tippmaakleriks paari aastaga tõusta.

Niiet jääb lihtsalt oodata nagu paljudes teisteski Eesti majandusvaldkondades, et turg korrastuks ja areneks tasemele, kus õiguslik keskkond, ärikultuur, konkurents ja klientide ootused looksid situaatsiooni, kus tegutsevad vaid professionaalsed kõrgelt hinnatud kinnisvara maaklerid ning maakleritöö halva mainega tegelemisele ja uute meeskonnaliikmete tikutulega otsimisele oma väärtuslikku aega ei peaks kulutama. Ja sel juhul ei loeks me ka kinnisvarabüroode kodulehtedel kohustusliku osana maakleri töökuulutust nagu praegu.

Carolin Tammekivi
personaliarendusjuht