Kinnisvaraturu korrastumise aeg

Suuremates linnades ja linna lähialadel on igal sammul märgata ehitustegevust, kinnisvaraarendus on täies hoos.

Samas on juba pikemat aega õhus küsimused – kaua see areng kesta saab, kas meil on piisavalt ostjaid, kas turg hakkab jahtuma jms. Lühidalt võib öelda, et kiired muutused kinnisvaraturul on möödas, kätte on jõudnud korrastumise aeg.

Harjumaal ja Tallinnas saavutasid kinnisvara hinnad 2006. aasta lõpuks oma tipu, edasised hinnakorrektsioonid on seotud üldise majanduskasvuga ning lisaks tingitud hindade diferentseerumisest. Hinnad lähevad vastavusse konkreetse kinnisvara olemuse ja lisaväärtustega, veel enam muutuvad oluliseks asukoht, korteri seisukord, planeering, kruntide puhul juurdepääs, kõrghaljastuse olemasolu jms. Hinnad tõusevad lisaväärtuste olemasolul ning langevad nende puudumisel. Hindade langust suuremas mahus ei ole ette näha.

Turu aktiveerumisega on oluliselt suurenenud pakkumine ja ostjatel on seeläbi tunduvalt laiem valikuvõimalus, samuti saab ostuotsused sooritada läbimõeldult ja kiirustamata. Näiteks on hetkel Tallinnas võimalik korteri ostmisel valida kuni 100 erineva uue projekti vahel. Kuigi üle poolte nendest on tänaseks müüdud, oleme jõudmas olukorrani, kus ehitus peab olema lõpusirgel, et ostjad teeksid lõplikud ostuotsused. Ostjad eelistavad võimalusel alati tutvuda pigem ostetava korteriga reaalsuses kui projektiga paberil. Üha olulisemaks muutub maaklerteenuse kvaliteet, müügimaterjalide olemasolu, jms. Seda on tunnetamas ka arendajad, kes on sellele viimasel ajal tähelepanu pööranud, samuti on suurenenud nende huvi maaklerfirmade teenuse vastu, st enam ei üritata ise müüa, vaid usaldatakse müügi- ja marketingitegevus professionaalide kätte.

Suurenenud pakkumise tulemusel saavad eelise need arendajad, kes on asetanud rõhu kvaliteedile, atraktiivsele arhitektuurile ja läbimõeldud planeeringutele. Lähitulevikus ootavad meid eeldatavalt ees ka muudatused arendajate seas – toimuvad mitmed ühinemised, arendustegevus muutub mastaapsemaks ning turult kaovad ebaprofessionaalsed väikearendajad. Selle valiku teevad eelkõige korteriostjad, kuid suur tähtsus on ka pankadel, kes juba täna piiravad arenduseks laenude väljastamist kogemusteta väikearendajatele. Ehitusfirmade osakaal arendusturul suureneb pidevalt, selleks annavad jõudu endiselt kasvavad ehitushinnad ja jätkuv ehitajate puudus.

2007. aasta kujuneb kinnisvaraturul rahulikumaks, kui on olnud paar viimast aastat. Siiski pole vaja muretseda, pigem on põhjust rõõmustada, sest turg hakkab paika loksuma ja normaliseerub.

Ruben Gornischeff
Uus Maa Kinnisvarabüroo
kesklinna osakonna juhataja ja arendusobjektide konsultant