Jaanus Laugus – 10 aastat Uus Maa Kinnisvarabüroos

Maaklerist kinnisvarafirma Uus Maa juhiks tõusnud Jaanus Lauguse esimene klient oli tänane konkurent Paul Oberschneider.

Kui hästi mäletate oma esimest tehingut?

Mäletan 1994. aastast oma esimest klienti – see oli Tallinna Panga kinnisvarafirma Bangalo aegadel. Otsisin nimelt Paul Oberschneiderile vanalinna korterit. Ta oli siis Hansapangas tööl, Ober Hausi hakkas looma mõni kuu hiljem. Paraku ta toona lõpuks ei ostnud minu kaudu. Saame temaga normaalselt läbi, näeme aeg-ajalt spordiklubis või kinnisvarainimeste koosviibimistel.

Kuivõrd täna ise maaklerina tegutsete?

Enamus on ikka juhitöö, maaklerina ma ei tegutse. Üks põhjus on see, et ma ei tahaks oma inimestele konkurentsi pakkuda. Pigem olen juhendaja ja abimees. Küll konsulteerin mõningaid kliente, kes on jäänud minu juurde pidama.

Uus Maa kontoris on üleval kuu parima maakleri ja hindaja pildid, samuti postkast kuu idee jaoks, kuidas töötajad sellesse suhtuvad?

Hästi. Alguses tundus see võib-olla võõras, tänaseks on asi ilusti tööle läinud. Kuu hindaja või maakler olla on ikka auasi. Inimesed teevad palju tööd selle tiitli saamiseks. Valime ka aasta maaklereid ja hindajaid.

Ideepostkast on selleks, et kui inimesel tuleb mõni hea idee, siis ta saab selle jätta sinna. Kord nädalas vaatab juhtkond ideed üle ja asised mõtted võetakse menetlusse. Tulemus sõltub ka meie aktiivsusest, kui palju me genereerime kaasamõtlemist. Aga aeg-ajalt seal ikka mõtteid on. Täna on see postkast juba veidi ka devalveerunud, meil on kord kuus koosolekul teemaks, et kuidas meil läheb ja mida teisiti võiks teha. Lisaks tegutsevad kõik juhid nii, et uks on lahti ja töötajad võivad sisse astuda.

Mis nende parima tiitlitega kaasneb?

Kui süsteemi käivitasime, siis olid seal suhteliselt kõrged rahalised preemiad. Nüüd on see pigem auasi.

Teie töötajail on tihti ühiseid vaba aja üritusi, kelle initsiatiiv see on?

Viis aastat tagasi pidid juhid nägema rohkem vaeva, et suunata inimesi neid üritusi korraldama. Tänaseks on see iga töötaja oma asi, kui tuleb hea idee, siis käiakse see välja ja teeme koos ära. Enamik üritusi on töötajate, mitte juhtide korraldatud.

Olete veebilehel defineerinud 16 firmale tähtsat väärtust, kuidas need sõnastati?

Väärtuste kirjutamise juures oli omal ajal omanikud ja juhid. Ettevõtte nägemuse rohujuure tasandil peaks ikka looma omanikkond. Omakorda kaasatakse siis inimesed, kellele need mõtted sobivad ja viiakse ühiselt see nägemus ellu. Samas oleme seda meelt, et need väärtused võivad ajas muutuda, inimestel on siin kaasarääkimise õigus. Kui ettevõte on mitu aastat arenenud, siis aina rohkem läheb esialgne nägemus töötajate-keskseks. Mida suurem kollektiiv, seda rohkem tuleb inimeste arvamusega arvestada.

Teil läheb seitsmes aasta Uus Maa juhina, kas olete mõelnud ameti vahetamisele?

Olen kasvanud Uus Maas maaklerist juhiks. Minu jaoks on väga oluline, et olen saanud siin ettevõttes kogu aeg edasi areneda, firma pole veel valmis. See motiveerib mind jätkama, et on uusi mõtteid, häid ideid, meeskond on väga arendav. Uus Maa aastal 1999 ja aastal 2005 on erinevad ettevõtted.

Kuidas on juhtimine selle aja jooksul juhtunud?

Kui alustasin, siis oli soov muuta ettevõtte tegevus läbipaistvamaks ja arusaadavamaks. Algaegadel oli vaja rohkem distsipliini, piltlikult öeldes ka rasket kätt. Palju asju tuli teha ise teoks. Täna olen ma pigem mängiv treener, juhendaja ja abimees. Minu ülesanne on istuda rohkem n-ö staabis ja mõelda generaalplaane, samuti ka suhelda inimestega, aidata neil oma mõtteid ja ettevõtte tegevusplaane teostada.

Kui tihti külastate esindusi väljaspool Tallinna?

Mida aeg edasi, seda rohkem. Uus Maa märgatav areng algas aastast 2000, kolme-nelja aastaga oleme suutnud luua tugeva firmakultuuri, eeskätt Tallinnas. Koolitame oma inimesi ise. Meil on suhteliselt hästi töötavad süsteemid, kuidas inimesi hästi teenust pakkuma panna. Täna me tegeleme oma firmakultuuri võtmemomentide viimisega üle Eesti. See on kestnud viimase aasta, meie bürood on hakanud kiiremini arenema.

Mille poolest Uus Maa erineb teistest sama ala firmadest?

Ma usun, et meie märksõnadeks on eelkõige see, et oleme teenust pakkuv ettevõte, me otseselt ise ei tegele arendustegevusega. Hindame neid kliente, kes hindavad professionaalset teenust ja on nõus selle eest maksma. Teine märksõna on firmakultuur. Me teeme üha rohkem algajate inimestega tööd, ei viska neid kohe vette. Selleks on meil oma koolitussüsteem, mis kestab pool aastat. Me ei eelda inimeselt oskusi kinnisvara alal, pigem on olulised väärtushinnangud ja hoiakud.

Kuidas leiate uusi töötajaid?

Aktiivselt otsides. Täna püüame minna ise potentsiaalsetele töötajatele lähemale. Töötame selleks läbi kõiki kanaleid, kus inimesed ennast pakuvad. Teisalt käime ka ülikoolides ja uurime, kas tänastel üliõpilastel on meie vastu huvi. Üle Eesti on meil 90 töötajat, neist 50 Tallinnas.

Mis on hea tiimitöö alus?

Alus on tahe teha seda tööd. Inimesed peavad mõistma, et koos jõuame rohkem ja saavutame enam kui üksi tegutsedes. Me oleme nii tugevad, kui tugev on kõige nõrgem lüli – nii on kirjas ka meie väärtustes.

Kui tähtis on uue töötaja värbamisel tema haridus?

Haridus on oluline, meile meeldivad inimesed, kes tegelevad enese harimisega. Samas see ei ole alati kõige määravam. Tegutsev maakler peab kutsestandardi alusel olema küll keskharidusega. Kõige olulisem on tahe pühenduda sellele alale. Meie firmakultuuri üks võtmesõna on pidev enesearendamine. Me ei saa iial valmis, muudkui täiendame ennast. Maailmavaate ja identiteedi kujunemisel on muidugi ülikoolil suur tähtsus.

Samas Te ise ei läinud kohe keskkoolist ülikooli?

Jah, otsisin oma kohta elus mõnda aega. Kui nüüd mõelda, mida oleksin võinud teisiti teha, siis oleksin pidanud õppimisele rohkem tähelepanu pühendama. Õigel ajal õppimisse panustades oleksin jõudnud tänasele tasemele palju lihtsamalt. Kui me õigel ajal ei õpi, siis teeme endal elu raskemaks. Tahtmine end arendada on tulnud siit samast organisatsioonist, ja tänaseks on mul ülikool lõpetatud.

Miks just juura alal?

Maakleri töös on seadusandluse tundmine suhteliselt oluline. Õpikud räägivad, et maakler on müügimees, psühholoog ja jurist. Tänapäeval võiks siia lisada ka ehitustehnilised teadmised, mida peaks maakler tundma. Juura paistis kooli valides mulle kõige kaugem, niisiis valisin raskeima tee – raskuste ületamine mulle sobib.

Kui palju töö kõrvalt koolis käimine aega nõudis?

Ei saa öelda, et see väga lihtne oli. Mitmed nädalalõpud läksid õppimise alla. Meil oli väga hea kursus, rakendasime tihti koos õppimise meetodit. Arutasime enne eksameid küsimused läbi. Kõige parem aeg ülikoolis õppimiseks on ikkagi kohe keskkooli järel. Muidugi võib vahepeal natuke maailmas ringi vaadata, kuid mitte liiga pikalt. Arvatavasti lähen lähiaastail ka magistriõppesse, seda tahan teha juhtimise erialal.

Kuivõrd Te ennast täna täiendate?

Mulle meeldib väga raamatuid lugeda. Täna ma eelkõige armastan juhtimisalaseid raamatuid, samuti ka elus kaugele jõudnud inimeste edulugusid.

Nagu näiteks?

Ühte kindlat eeskuju on raske tuua, igaühelt on midagi õppida. Eks need isikud kipuvad olema rohkem Ameerikast pärit, kellelt olen malli võtnud. Praegu loen aga Richard Bransoni elulugu, ka Roman Abramovitðilt on kohe raamat ilmumas. Kinnisvara valdkonnas Donald Trump – küll mitte ideaalne eeskuju, aga temaltki on palju õppida.

Olete tihti osalenud Peep Vainu koolitustel, miks?

Ma arvan, et ta on kõige parem koolitaja. Eriti, mis puudutab juhtimist ja müügitööd. Valdkonnad, mida ta pakub, sobivad meile hästi. Olen temalt palju saanud ja olen Peebule selle eest väga tänulik. Sattusin tema juurde ühelt poolt juhuslikult, teisalt oli see ka Peebu enda töö – ta proaktiivselt otsib inimesi, keda koolitada. Käisin tema esimesel koolitusel nimega eduka müügimeeskonna juhtimine. Tema seal välja käidud ideed tekitasid minus positiivse ðoki. Selgus, et oleme ideaalist müügimeeskonna struktuuri ja võimaluste osas veel kaugel. Mida ma aga keskmisest koolitusel käijast teisiti tegin – ma viisin need ideed ellu, kohandasin need kinnisvaraettevõttele sobivaks.

Edu võtmed
Hea tiimitöö alus on tahe teha tööd.
Firma on nii tugev, kui on tema nõrgim lüli.
Uus Maa võtmesõna on pidev enesearendamine.
Peebu positiivne külg on see, et ta on väga avatud inimene. Me oleme läinud kaugemale ja vaadanud, kust Peep on õppinud ja püüdnud ise ka neilt õppida. Anthony Robbinsi plaadimaterjal ja raamat on meil au sees – enese motivatsiooni teema ja saavutama õppimine.

Ostame ka ettevõttesse aktiivselt koolitusi sisse. Lisaks korraldame seminare maaklerite kojas. Mitmel aastal olen olnud ka kinnisvarakonverentsi üks korraldajaid. Konverentsidel on kaks head aspekti, esiteks suhtlemine ja teiseks ideed ning ajaga kaasa käimine. Pärnus või Tartus juhtimiskonverentsidel käin igal aastal.

Mida Te vabal ajal teete?

Eelkõige tegelen oma perega. Mul on kaks tütart, neist üks kuuajane ja teine kaheaastane. Lisaks armastan sporti teha, spordipisik on mind eluaeg saatnud, sportlase mentaliteet on ka minu sisse programmeeritud. Paar korda nädalas liigutan ennast, kas jõusaalis või väljas jooksmas, suusatamas või rulluisutamas.

Te pole Uus Maa osanik, kas olete mõelnud oma äri käivitamisele?

Mõtteid on olnud erinevaid. Kuid ma pole näinud selleks vajadust. Kõige tähtsam on, et saan oma ideid teostada ja see võimalus on mul siin antud. Kui need ideed pole enam minu ideed ja mulle tundub, et ettevõte läheb teises suunas, kui mulle sobiks – siis kaaluksin ettevõtjaks hakkamise võimalust palju tõsisemalt. Praegu toimib meie meeskond hästi.

Kui kauaks näete endale Uus Maas perspektiivi?

Minu ametikoht on aastatega palju muutunud. Aasta eest oli meeskond pea poole väiksem. Kui ettevõte kasvab, siis muutuvad ka juhtimismeetodid. Täna on minu üks põhitöö juhtida tütarfirmade arengut üle Eesti, see on üsna eristuv sellest, mis Tallinnas toimub.

Mis plaanid on teil Läti-Leedu osas?

Lätis meil on üks partnerfirma, kellega koos oleme omakorda loonud tütarfirma ka Leetu. Kunagi pole hilja minna teisele turule, pigem tuleb mõelda, mida ja kuidas teha. Headele tegijatele on ikka ruumi.

Mille poolest Uus Maa erineb viie aasta pärast tänasest?

Uus Maa on märkimisväärselt suurem. Lisaks Balti riikidele oleme esindatud ka mõnes teises riigis – need ei pea olema just ida pool, võivad olla ka läänes. Viie aasta pärast oleme pigem kliendi nõustajad ja abimehed. Meie juurde ei tulda mitte konkreetselt korterit ostma, vaid nõu küsima, kas täna on õige aeg osta või müüa.

Kuidas siis on, kas tasub praegu müüa?

Nii ja naa. Kui selle rahaga pole midagi peale hakata, tasub oodata. Kui raha aga mõistlikult investeerida ja kui on tahtmist investeeringutega tegeleda, siis ma kaaluks küll müüki.

Sihikindel inimene
Indrek Tappo
Clear Channel Estonia juht

Jaanus on inimesena väga tasakaalukas ning sihikindel. Eesmärke ei püstita ta endale ainult tööalaselt, vaid ka isiklikus elus ja minu teada on tal need enamasti õnnestunud täita. Jaanusel on kaks väikest last, seega pole tal enam nii palju mahti vanade sõpradega mööda ööklubisid tiirutada, nii see peabki ju olema. Pere on Jaanuse elus kindlasti esikohal. Kohtume vast kõige tihedamini jõusaalis – spordist peab ta endiselt lugu.

Hindan Jaanuse juures paljusid positiivseid omadusi – soovi pidevalt areneda ja saada uusi teadmisi. Tihti Jaanus helistab ja kutsub mind järjekordsele seminarile või koolitusele. Sarnaselt temale omandasin ka mina kõrghariduse töö kõrvalt, see polnud kerge ülesanne.

Jaanus mõjub väga usaldusväärsena nii oma ala professionaalina kui ka hea sõbrana, kellega võiks kindlasti koos luurele minna.

Jaanus Laugus
Sünniaeg ja -koht: 08.01.1969, Tartu
Perekonnaseis: abielus, kaks tütart

Hariduskäik
1976-84 Tallinna 32. keskkool
1985-88 19. kutsekeskkool, liftielektromehaanika eriala
1998-2005 Tartu Ülikooli Õigusinstituut

Ametikäik
1994 kinnisvarabüroo Bangalo, maakler
1995-96 Uus Maa maakler
1996-99 Uus Maa peamaakler
1999- Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevdirektor
Osalemine avalikus elus: 2002–-Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja juhatuse esimees
Hobid: lugemine, aiatööd, sport (body pump, jõusaal, rulluisutamine, poks)

Indrek Kald
Indrek.Kald@aripaev.ee