Hispaania rannik ootab eestlasi päikese alla elama

Esimese Eesti kinnisvarabüroona korraldab Uus Maa kinnisvarahuvilistele tutvumisreise Hispaaniasse Costa Blancasse, kus kohaliku agentuuri kulul on võimalik mitu päeva tutvuda nii kohaliku elustiili kui huvipakkuvate villadega.

Eesti kinnisvarabürool on siiski vaid vahendaja roll: põhitöö teeb ära Hispaania suurimate hulka kuuluv kinnisvarafirma Atlas International, kes korraldab kõik vajaliku alates potentsiaalse kliendi vastuvõtmisest lennujaamas kuni äralennuni.
«Kinnisvarareisidega tegime algust meie Hispaania partneri algatusel,» ütles Uus Maa projektijuht Mark Šein. «Inimesed käisid Hispaania kohta küsimas, aga ükski suur agentuur sellist teenust parasjagu ei pakkunud. Atlas tegeleb klientidega väga professionaalselt ja meile see meeldis.» Uus Maa esindab Atlast ka Läti ja Leedu turul, eestlaste tuluks on osa vahendustasust.
Esmalt paneb huviline Uus Maa büroos ankeeti kirja soovitava hinnaklassi ning selle, mida ta täpselt soovib, seejärel saadab Eesti maakler andmed Hispaaniasse, kus Atlase müügimees alustab otsinguid kohalikus kinnisvara andmebaasis. Hispaania-reis on kliendile tasuta, välja arvatud lennukipiletid. Kõik reisid koostatakse personaalselt, vastavalt konkreetsetele huvidele ja soovidele.

Maakler aitab kõiges

Šeini sõnul kasutavad nad kohalesõiduks Air Finlandi Helsingi-Alicante liinilende. Kokkulepitud päeval tuleb Atlase esindaja Eesti kliendile Alicante lennujaama vastu ning järgnevad kolm-neli päeva mööduvad Costa Blanca piirkonnas kortereid või maju vaadates. Kui ostja ei ole Hispaanias varem käinud, siis tutvustab kohalik maakler teda lähemalt ka lõunamaa elu-oluga.
«Müügimees veedab kliendiga kogu päeva hommikust kuni õhtuni,» kinnitas Šein.
«Tema kohustus on aidata välja selgitada, millist kinnisvara inimene osta soovib, sest valik on tohutult suur. Samuti oskab ta vastata kõigile küsimustele ja anda inimesele tunde, milline maa Hispaania on kasvõi kommete ja tavade poolest ja tutvustada teda kohaliku eluga.» Kui klient reisi jooksul ka midagi sobivat ei leia, mingeid kohustusi sellest ei teki. Atlase agentuuri statistika kohaselt sõlmib tehingu tervelt 75 % kohale sõitnutest.

Praegu saadab Uus Maa oma kliente vaid Costa Blancasse, sest Atlas on spetsialiseerunud just sellele, kiiresti arenevale piirkonnale. Šeini sõnul on sealsed hinnad Andaluusias asuva Costa del Soliga võrreldes täiesti teisest, madalamast hinnaklassist, kuid arvatavasti jõuavad viie-kuue aastaga samale tasemele, tõustes 10-15% aastas.
Pärast valiku tegemist teeb ostja kohapeal broneerimislepingu, annab oma pangaandmed ja edasine sõltub ostu finantseerimise viisist. Kui soovitakse kasutada pangalaenu, siis võtab Hispaania pank ise ostjaga ühendust ning kui nõusolek on olemas, tuleb vaid leping allkirjastada. Eesti pangad Šeini andmetel väljaspool riiki kinnisvara ostmiseks laenu ei anna. Hansapanga meediasuhete juht Kristiina Tamberg kinnitas, et seda saab teha vaid juhul, kui tagatiseks jääb Eestis asuv kinnisvara. Laenutingimused on sel juhul tavapärased ning sõltuvad konkreetsest kliendist ning tagatisvarast.

Šeini sõnul on välismaisest kinnisvarast huvituvate klientide soovid äärmiselt erinevad. Küsitakse nii kortereid kui villasid, esimesi hinna tõttu ehk pisut rohkem. Korterite hinnad Costa Blancas algavad 10 000 eurost, villade ja majade hinnad 300 000 eurost. Sinna vahele jäävad 100 000-300 000 eurosed paaris- ja ridamajad. Suurim peibutis meri jääb kõige rohkem veerandtunnise autosõidu kaugusele.

Suvi pikem kui Pärnus

Klientideks on esialgu peamiselt ärimehed, kuid ka vanemad inimesed, kes peatselt pensionile lähevad. Samuti on Hispaania kinnisvarast huvitatud firmajuhid, kes tahavad seal oma esindust avada. «Mitmes mõttes on kasulikum osta korter Hispaaniasse kui Pärnusse,» kinnitas Šein. «Suvi kestab seal pool aastat, Pärnus on keskmise Eesti suve jooksul ilusat rannailma ehk üks kuu. Maksad küll pool miljonit krooni rohkem, aga lõunamaisel elul on oma väärtus.» Korteri- või majaomaniku Eestis viibimise ajal on võimalik tühjalt seisev pind välja üürida. Ka selle eest seisab hea Atlas, kes vahendustasuks võtab 25% üürihinnast. Šeini sõnul ei ole ülalpidamiskulud aga kuigi suured: maja puhul ulatuvad maamaksud ja kommunaalkulud 1500 euroni, korteril 500-600 euroni aastas.

Uus Maa büroos käib igal nädalal Hispaania kohta küsimas kolm-neli inimest. Tõsiste ostuplaanidega lendab kuu aja jooksul kohale umbes sama palju. Šeini sõnul on päris mitmed huvilised oma sõidud sügisele lükanud, kuid paar klienti on juba jõudnud vaatamas käia. «Kui me kuu aja jooksul Hispaanias paar maja või korterit müüme, on väga hea,» hindas ta.

Eesti ehitusbuumi vaatab Šein pärast Hispaanias käiku aga sootuks uue pilguga. «Mõtlesin, et siin ehitatakse palju, aga kui nägin, kuidas seal ehitatakse: paaris- ja ridamaju pannakse püsti lausa sadade kaupa,» rääkis ta. «Koos majadega saavad valmis ka supermarketid, pubid, golfiväljakud, bussiliinid, kogu infrastruktuur.» Esialgu Uus Maa Hispaaniast väljapoole partnerite otsinguga laieneda ei kavatse, järgmiseks potentsiaalseks turuks hindas Šein Türgi. «Prantsusmaa ja Itaalia on päris kallid, need riigid jäägu üksikutele eksklusiivsete villade ihalejatele,» nentis ta.

Triin Olvet
Postimees