Viljandi kinnisvaraturg III kvartal 2006

Ümber Viljandi linna on hulgaliselt tekkimas planeeritavaid eramurajoone.

2006. a III kvartali põhirõhk Viljandi kinnisvaraturul oli suunatud pakkumistele. Tavapäraselt suveperioodile jäi nõudlus tagaplaanile. Suuri hinnatõuse sel perioodil ei toimunud, hinnad jäid pideva majanduskasvuga kaasneva kinnisvarahindade mõõduka tõusu raamidesse. Vaatamata sellele, et siinsel turul ei esine elamispindade märkimisväärset ülejääki, sai suve loiumal müügiperioodil hinna määrajaks siiski ostja.

Tüüpkorterite turg on kujunenud omamoodi hüppelauaks just noortele inimestele. Võimaluste avardudes kolitakse paremasse piirkonda või eramusse. Samas vahetavad paljud inimesed endiselt oma üürikorterid pikaajalise laenuga koormatud korterite vastu.

Paalalinna siseselt on kõrgemalt hinnatud Kauge tänava korterelamud ning asukoha ja ehitusaasta tõttu ka 9-kordne korterelamu. Piirkonna eeliseks on uuemad elamud ja avaramad korterid ning vaikse ja rahuliku Põhja pst eramupiirkonna lähedus.
Korterite hinnatase jääb vahemikku 11 000 – 15 000 kr/m2.

Kesklinnas on kõrgemalt hinnatud vanalinna ajaloolistes elamutes paiknevad korterid. Piirkonna eeliseks on ajaloolist väärtust omavad elamud ja avaramad korterid ning paiknemine prestiižikas keskkonnas. Madalamalt hinnatud on puitmajades asuvad korterid tingituna korterite halvemast seisukorrast.
Kesklinna korterite osas on hinnavahemik kõige suurem 6000 – 19 000 kr/m2.

Männimäe elamupiirkond on Viljandis paiknevatest korterelamute piirkondadest uusim. Kuigi Männimäe hoonestus on suhteliselt tihe, on ta elurajoonina kompaktne ja korteriostjate seas kõrgelt hinnatud. Paljuski tänu heade teenindusasutuste ja koolide ning lasteaedade olemasolule moodustab Männimäe ühtse terviku. Männimäe plussiks on uuemad elamud ja korterite avaram planeering, miinusteks aga paiknemine suure liiklusintensiivsusega tänava ääres ja tihe hoonestus.
Hinnatase sealses elamurajoonis 10 500 – 19 000kr/m2.

Kruntide ja eramajade turul võib öelda, et Viljandi on kiireks arenguks valmis. Ümber Viljandi linna on hulgaliselt tekkimas planeeritavaid eramurajoone. Pakkumisse on tulemas nii ainult elamukrunte kui ka valmis ehitatud maju. Tekkimas on täiesti uued elamupiirkonnad. Krundihinna määravaks teguriks on kaugus linnast. Nii võib krundi hind Viljandi lähiümbruses kõikuda 80 -300kr/m2.
Kuna Viljandi linn on kuulutanud välja ka ideekonkursi Männimäe II linnaosa üldplaneeringu koostamiseks, võib lähiaastatel oodata uute elamispindade hulgalist juurdekasvu. See omakorda on märgiks tootmissektorile – Viljandis on loodud väga head elamistingimused, vaja on luua uusi töökohti.

Äripindade turg
III kvartalis valmis kesklinna uus büroo- ja kaubandushoone, millele hea asukoha tõttu on tagatud ka 100% täituvus.
Büroopindade hinnatase ei ole tõusnud, püsib 60-120kr/m2. Ette on näha büroopindade kasvu südalinna renoveeritavates ehitistes.
Kaubanduspindade juurdekasvu tendents on kulgenud samuti tõusvas joones. Uued kaubanduspinnad on rajatud Reinu tee tööstuspiirkonda ning samuti ootab Roheline tänav uusi lahendusi.

Vaadates Viljandi linnas kerkivaid üha uusi spordirajatisi, mis väga tugevalt toetavad kiirelt väljakujunevaid uusi elamurajoone, võib julgelt öelda, et Viljandi on kiire arengu teel.

Reet Raudsepp
Uus Maa Kinnisvarabüroo Viljandi kontori juhataja