Hoolimata puhkuselainetest ning soojast augustist, töötas kinnisvaraturg täistuuridel.
Eesti korteritehingute arv augustis
Lõplike andmete kohaselt sõlmiti augustis 2087 korteriomandi ostu-müügitehingut, mis tähendas tänavuse aasta lõikes paremuselt teist tulemust.
Tänavuse aasta esimese kaheksa kuuga sõlmiti 15 173 tehingut, mida oli 393 võrra enam kui mullu. Augustis oli tehingute mediaanhind madalam kui juunis või juulis (1376 EUR/m2), mis peamiselt tuli Tallinna väiksema osakaalu tõttu. Augustis oli Tallinna osakaal tehingutest 37,1%, tänavu on see valdavalt jäänud 40% ja 42% vahele. Esimese kaheksa kuu lõikes on tehingute mediaanhind võrreldes mullusega 3,2% kasvanud, ulatudes 1370 EUR/m2-ni.
Tänavuse aasta esimese kaheksa kuu lõikes on enamik maakondi võrreldes mullusega kasvatanud oma tehingute arvu ja mediaanhinda. Reeglina on suurim kasv olnud maakondades, kus tehinguid mõjutab uusarendusturg: Harjumaal suurenes tehingute arv võrreldes mullusega 74 võrra, Pärnumaal 85 võrra ja Tartumaal 96 võrra. Tugevat kasvu näitas veel Ida-Virumaa, kus tehingute arv suurenes võrreldes eelmise aasta kaheksa kuuga 95 võrra, mis küll peamiselt tuli aktiivse aprilli ja mai arvelt, sest üldiselt saab Ida-Virumaast rääkida kui stabiilsest turust. Kõige enam suurenes tehingute arv aga Harjumaal väljaspool Tallinna (+183 võrreldes eelmise aasta kaheksa kuuga), mis ühelt poolt viitab uusarenduste pakkumise vähenemisele Tallinnas, teiselt poolt aga arendusmahtude kasvamisele väljaspool Tallinna, kus on suurenenud sisendhindade kiuste võimalik siiski saada head rentaablust, nii et lõpphindades jääb keskmine korter ikkagi soodsamaks kui Tallinnas. Viimase aasta jooksul on uusarenduste geograafia Harjumaal laienenud, pakkumisse on tulnud uued korterid Anija vallas ja Kose vallas.
Tehingute mediaanhind Eestis esimese kaheksa kuu põhjal
Tehingute mediaanhind oli Eestis aasta esimese kaheksa kuu põhjal 1370 EUR/m2, mis oli ca 3% kõrgem kui mullu. Erinevalt tehingute arvust oli hinnakasv laiapõhjaline, ainsana vähenes mediaanhind Ida-Virumaal ning Võrumaal, ülejäänud maakondades võis märgata korralikku hinnatõusu. Suurim oli hinnatõus Harjumaal (+86 EUR/m2 võrreldes mullusega), Hiiumaal (+100 EUR/m2) ja Läänemaal (+122 EUR/m2). Kahes viimases maakonnas ei saa uusarenduste mõjust rääkida, küll aga hinnatumate piirkondade osakaalu kasvust võrreldes mullusega.
Mullusega võrreldes Tallinna tehingute arv langenud
Nagu juba öeldud, siis esimese kaheksa kuu jooksul on Tallinnas võrreldes mullusega tehingute arv langenud enam kui 100 võrra (6408→6299), samas kui tehingute mediaanhind on suurenenud 6,5% (1858 EUR/m2). Tehingute arvu aktiivsuse tipp jäi Tallinnas 2017. aasta lõppu ja 2018. aasta algusesse, pärast seda on üha aktuaalsemaks muutunud sisendhindade kiire kasv ning omakapitali rentaabluse vähenemine, samuti on aeglustunud uusarenduste pakkumine ning ka ehituslubadega lubatud eluruumide arv.
Tõenäoliselt oleme juba liikunud stabiilsemasse faasi, kus suuremat kasvu on keeruline oodata, samas kui väheneva konkurentsi tingimustes pole hinnatõus märkimisväärselt aeglustunud. Tallinna turu jätkusuutlikkus on aga tugev, sest hoolimata rahvaarvu vähenemisest ja vananemisest maakondades, on tulevikus peamiste kinnisvaraostjate arv pealinnas endiselt suur. Viis aastat tagasi oli Tallinnas 20-24 aastaste elanike arv 27 561, 2019. aastal aga 29 683. Seega kui majanduspilt ning trendid drastiliselt ei muutu, siis ei tohiks nõudlus ka järgmise 10 aasta lõikes oluliselt muutuda.
Tartus arendajate kindlustunne kui ka ehituslubade statistika positiivsem
Tartu turu kohta oleme varemgi rääkinud, et võrreldes Tallinnaga on seal nii arendajate kindlustunne kui ka ehituslubade statistika positiivsem. Augustis käisid läbi mitme suurema arenduse (Kristalli, Kummeli, Riia kvartal) tehingud, mistõttu sõlmiti koguni 261 tehingut, mis oli ka viimaste aastate parim tulemus. Tänavuse aasta paremuselt teisel kuul, juulis, sõlmiti 186 tehingut ehk 75 vähem. Kuna uusarenduste turuosa oli ka tavapärasest suurem, oli väga kõrge ka korteritehingute mediaanhind – 1556 EUR/m2 ehk 100 EUR/m2 võrra kõrgem kui juulis. Aasta esimese kaheksa kuu lõikes on Tartu turg võrreldes mullusega astunud sammukese edasi: korteritehingute suurenes 52 võrra (1358→1458), tehingute mediaanhind aga 100 EUR/m2 ehk 7,4% võrra.
Pärnus uusarenduste maht ning mediaanhind mullusega võrreldes sel aastal kasvanud
Pärnus oli august käesoleva aasta lõikes üsna tavapärane, sõlmiti 78 korteritehingut, tehingute mediaanhind oli 1239 EUR/m2. Aasta aktiivsem
ad kuud on tänavu olnud aprill ja mai, kus sõlmiti üle 100 tehingu. Nendel kuudel andsid tooni Oja ja Ringi tänava arendused, moodustades ligi neljandiku tehingute koguarvust. Aasta esimese kaheksa kuuga on tehingute arv uusarenduste mahu suurenemise tõttu kasvanud mullusega võrreldes 84 võrra (539→623) ning mediaanhind on suurenenud 4,6% (1193→1248 EUR/m2).
Narvas läks tasapisi
Narvas oli august aga aasta üks loiumaid kuid, sarnaselt juulile sõlmiti 47 tehingut, mis oli väikseim näitaja pärast 2018. aasta maid. Tehingute mediaanhind oli aga kolmandat kuud järjest üle 400 EUR/m2 ning KV.EE hinnangul pole ka pakkumishind enam langenud. Võrreldes mullusega on Narvas tehingute arv kerges plussis (+12 tehingut), stabiilsena on püsinud ka tehingute mediaanhind (selle aasta esimese kaheksa kuu lõikes 391 EUR/m2), mis viimaste aastate kiire inflatsiooni keskkonnas tähendab sisuliselt siiski kinnisvara hinna odavnemist ning mahajäämust üldisest kinnisvaraturu arengust.
Igor Habal, Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik