Soomlased on Tallinna üüriturul üha märgatavam grupp, mis tuleb sellest, et paljud põhjanaabrite väikeettevõtted on juba kolinud või kolimas Eestisse. Et neile edukalt korterit välja üürida, tuleb arvestada mitmete nüanssidega, mis soomlasi kohalikest üürnikest eristab.
Kõige suurem erinevus seisneb selles, kuidas põhjanaabrid arvestavad korteri kommunaalkuludega. Nimelt on Soomes kommunaalkulud reeglina juba üürihinna sees, mille tõttu tuleb osale soomlastest täieliku üllatusena, et nad peavad küsitud üürihinnale lisaks maksma veel mitmeid kõrvalkulusid. Soomes on kommunaalkulude suurus paljudes kohtades läbi aasta sama fikseeritud summa.
Kuna vesi ja elekter on lahe põhjakaldal kallimad kui Eestis, pole siinsete kommunaalkulude suurus enamikele soomlastest suureks mureks. Küll aga tekitab see probleeme tudengitele, kes on arvestanud ainult üürisummaga ning ei soovi kommunaalkulude eest juurde maksta.
Korter olgu kvaliteetne ja saunaga
Teine suur erinevus lähtub traditsioonidest. Soomlased, eriti vanem põlvkond, eeldavad, et ühes korralikus korteris peab saun ikka olema. Mõned on isegi imestanud, et kuidas Eestis üldse ehitatakse uusi kortereid nii, et sauna pole. On üsna tavaline, et kui valikus on kaks sarnast korterit, kuid näiteks asukoht või hind on erinevad, siis võidab igal juhul see, milles on saun.
Ka nõudmised korterile on üsnagi kindlad. Soovitakse uuemat maja, milles paiknev korter on kena disaini ning varustatud korraliku, uuema mööbli, kallite valgustite ja heal tasemel köögitehnikaga. Eelistatakse valgeid seinu ja samas toonis või beeže värve sisustuses. Kärtsud punased köögid või sinised diivanid on soomlase jaoks out. Eriti võõristatakse slaavipärast kuhjatud kulla-karraga sisustust. Kuigi ka siin eelistatakse palju skandinaaviapärast lihtsust, meenutab soomlaste eelistatud valge ja lage disain eestlasele haiglat.
Kuid lõpetuseks tasub siiski nentida, et nõudmised korterile sõltuvad palju siiski sellest, kes siia elama kolivad. Nii nagu on Eestis paljud üürikorterid täiesti tavalised, lihtsa mööbliga, nii on see samamoodi ka Soomes.
Artikkel ilmus portaalis E24 17.06.2013.