III kvartal on olnud Tallinna linna ja selle lähiümbruse kinnisvaramaastikul üliaktiivne. Nõudlus kinnisvara vastu suur. Hinnatõusutrendi on tunda igas kinnisvarasektoris, nii elamispindade kui äripindade osas.
Elamispindade turg
Korterite turg on üliaktiivne. Kvartali hinnatõus kolme kuu jooksul keskmiselt ca 10%. Eriti aktiivne on müük uusarenduste osas. Korterid lähevad kaubaks endiselt ettemüügina, paberil visualiseeritud variantide alusel. Pankade laenusurve ning soodsad eripakkumised klientidele tõukavad uusarenduste jätkuvat hinnatõusu ja müügiedu tagant.
Uus trend. Mitmed arendajad Tallinnas ja selle lähiümbruses, kellel atraktiivsed kinnistud käes, ei kiirusta müügi alustamisega. Püütakse vältida spekulantide tegutsemist ning kaotusi liigselt kiirustatud müügiga seonduvalt. Arendajad, kelle finantseerimisvahendid ei olene ettemüügist, alustatavad müüki staadiumis, kus maja juba viimistlusjärgus. Nii kujuneb väljamüügihind maja valmimise hetkeolukorrale vastavaks.
Oodatud on uusarendusprojektid Tallinna kesklinnas ja selle lähiümbruses. Samuti väga nõutud on uusehitised väljakujunenud magalates (Mustamäe, Õismäe, Lasnamäe, Pelgulinn)
Soovitus. Ostusoovitus korterite osas langeb vanalinnale. Võrreldes kesklinna hinnatrendidega (22 000- 37 000 kr/m2) ei ole vanalinna hindades märkimisväärset tõusu veel toimunud (25-40 000 kr/m2). Olgugi, et vanalinna unikaalsust silmas pidades ning väheseid juurdeehitusvõimalusi arvestades, peaks hinnavahe olema märkimisväärne (kuni 100%). Ilmselt lähitulevikus tõusevad vanalinna korterite hinnad 10-30%.
Majade ja kruntide turg on samuti aktiivne. Olgugi, et tehinguid tehakse siin igapäevaselt märgatavalt vähem. Märksõnaks samuti uusarendused. Krundiostjad on muutunud nõudlikumaks. Krunti ostes eeldatakse kõikide kommunikatsioonide olemasolu, samuti teede/tänavate ja tänavavalgustuse olemasolu.
Uus Trend. Lõpuni arendatud krundiarendused, kus ostja tööks sobiv majaprojekt välja valida ning valmis ehitada on selgelt eelises. Ainult soodne hind pole enam määrav.
Soovitus. Hinnatõusu on oodata kommunikatsioonidega, välja ehitatud infrastruktuuriga kruntide osas Tallinnas ja Tallinna lähiümbruses. Eelkõige atraktiivsemad piirkonnad (mereäärsed alad, eriti Viimsi, Merivälja, Kakumäe). Hinnatõusu eelduseks on uute projektide nappus nimetatud piirkondades.
Äripindade turg
Büroo ja äripindades on turg kõige aktiivsem müügitehingute osas. Büroo/äripinna ostmist eelistatakse üürimise ees tänu soodsatele laenutingimustele. “Admirali Majas”, kus uued äripinnad läksid müüki on väga aktiivne järelturg. Tänased pindade omanikud võivad ostetud vara eest küsida topelt hinda.
Soovitus. Õige aeg vahetada välja üüripind kaasaegsema vastu. Veelgi parem kasutada ära soodsad krediiditingimused ning sobilik pind välja osta.
Lao ja tootmispindade, ärimaa turg on üliaktiivne eelkõige trasside äärsetel kinnistutel. Tartu mnt äärse kinnistu võis osta aastapäevad tagasi hinnaga 100 kr/m2, siis hetkel on vastav hinnatase 400-850 kr/m2.
Uus trend. Lao ja tootmispindade üürnikud on muutunud nõudlikumaks. Pinnad üüritakse uutes laomajandites, kus ehitusstandardid kõrged ning eeldavad kommunikatsioonid olemas, ligipääs veokitele lihtne, ladustamine turvaline. Selliste pindade eest makstakse väärikat tasu 70-100 kr/m2. Eelistatud logistiliselt hea asukoht.
Soovitus. Ilmselt on paras aeg üle vaadata tänased ladustamistingimused ning otsida välja kaasaegsetele, Euro direktiividele vastavatele laomajand, võtta finantsvõimendus ning sobilik pind üüri asemel omandada.
Kokkuvõtvalt võib mainida, et kinnisvarasektorisse investeering on viimasel perioodil olnud tasuvam kui kunagi varem. Tundub, et sarnane trend jätkub. Kinnisvarakrahhi hirmuks lähitulevikus pole alust. Kuniks püsivad krediidiintressid madalad, majandus kasvab, uute detailplaneeringute koostamine kinnisvarale võtab ettemääratud aja (Tallinnas 1-2 aastat ) ning arendajad ei paku mahtudega üle, on turg etteennustatav, stabiilselt tõusev ning väga tulus investeerimisvõimalus paljudele meie seast.
Jaanus Laugus
Uus Maa tegevjuht