Hind
1 800 000 €
Ruutmeetrihind
1 918,98 €/m2
Lisainfo
ruutmeetrit 938.00 m2
kinnistu pindala 839.00 m2

Asukoht

Aadress: Pikk tn 55, Kesklinna linnaosa, Tallinn, Harju maakond
Ava kaart  Leia tee objektini

Andmed

ID: 7248 / 408308452516503360
Pindala: 938.00 m2
Krundi suurus: 839.00 m2
Ehitusaasta: 1500
Valmidus: Vajab renoveerimist
Omandivorm: Korteriomand
Energiamärgis: Sertifikaati pole
Katastri nr: 78401:101:4420
Ehitise materjal: Kivi
Küte: Elektriline

Müüa ajalooline, suure arenduspotentsiaaliga hoone Tallinna vanalinnas, Pikal tänaval, mis on linnasüdame üks kesksemaid tänavaid. Maja asub vaid 4 min jalutuskäigu kaugusel UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvast Raekoja platsist, mis kannab tänaseni oma iidset linnaliikumiste keskpaiga funktsiooni, olles armastatud nii külaliste kui kohalike hulgas.

Pikk 55 hoonestust on märgitud esmakordselt juba 1365. a., mainides elamut, täpsustamata kas kõnealune oli puit- või kiviehitis. Ent viidates hoone valdajatele, kelleks enamasti raehärrad, võib arvata, et jõukad omanikud ehitasid juba 14. saj. lõpupoole siiski kivihoone. Seega on igati tõenäoline, et praeguses ehituskehandis leidub 14. saj. pärinevat substantsi.

Hoone tänavaseinas säilinud raidportaal ja aken on dateeritud 15. saj. II poole. Elamu on 15.-18. saj. kuulunud Tallinna nimekate ja auväärsetele kodanikele – kaupmeestele, raehärradele, bürgermeistritele. Ürikuliselt on teada, et 1463.-1516. aastatel on hooned Pikk 53 ja 55 kuulunud ühisele valdajale. Suurem ümberehitus on ette võetud 15. saj. II poolel, mille kõnekamad näited on perspektiivportaal ja sellega külgnevad raidpiitades aknad.

Edasised ümberehitused on toimunud aga ka 18. sajandil, 19. sajandi keskpaigas ja hiljem juba 20, sajandi alguses, mil 1930ndate aastate teisel pooles hoonet rekonstrueeriti seoses Georg Stude šokolaadivabrikuga. G. Stude oli tuntud kondiitritööstuse ja praeguse kohviku „Maiasmokk“ omanik.

Nõukogude aja lõpuni asus maja ruumides Tallinna II Toitlustustrust koos oma allettevõtetega. Taasvabanenud EV ajal renditi ruume mitmetele büroodele, kuni selle eraomandisse sattumisega. Kuni 1996. a. oli käsitletav hoone olnud mitme administratiivüksuse käes. Suuremad remont-restaureerimistööd olid teostatud 1997.-2004. aastatel, kui katusekorrusele olid ehitatud eluruumid, mis on tänaseks oma funktsiooni kaotanud ja hävinud.

Arhitektuuriliselt on tegemist diele-dornse tüüpi elamuga, ehk ajaloolise äri- ja eluhoonega ühes. Vaatamata läbielamistele on hoone tänavaseinas tänaseni algsel kohal ja terviklikult säilinud esinduslik raidportaal ja põhjapoolne ristraidraamiga aknaava. Ka lõunapoolne aknaava on tõenäoliselt algsel kohal, kuid raidraamita. Keskaegset Diele ruumivormi muudab 20 saj. antud ruumikujundus. Praegu jälgitav lagi, peatrepp ja neoklassitsistlik, joonia sammaste ning allegooriliste bareljeefidega kaunistatud vahesein on dateeritud 1920ndatesse aastatesse. Trepist paremale jääb tõenäoliselt tööstust sümboliseeriv bareljeef (sepahaamriga Vulcanus koos kahe putoga), vasakule kaubanduse allegooriline võrdkuju (Mercurius, käes kepp, millel põimuvad kaks madu). Esialgse asukohale püsima jäänud elementide hulka võib arvata ka 17. saj. dateeritava, põhjaseina unikaalse barokkukse. Lõunaseinal eksponeeritud raidkivi fragment madalreljeefse gooti vaikimisroosiga (15. saj. I pool ) on oma praeguse paiga saanud 20. sajandil. Dornses säilinud kaks aknapiita esindavad 18. saj. barokki. Pööningul, õue- ja tänavapoolset osa eraldavas vaheseinas on raidportaal (15.-17. saj.). Katusekonstruktsioon pööningul on tugevatest, kirvega tahutud palkidest, eeldatavasti 18. saj. II poolest.

Kokkuvõtteks võib öelda, et nii varaklassitsistlikud kui ka klassitsistlikud fassaadid on lahendatud keskaja arhitektuuri baasil. Unikaalne on 15. saj. pärit ning hästi säilinud perspektiivportaal. Selle hoone algsel kohal asuv teravkaarne perspektiivportaal (15. saj. II pool.) on üks vanalinna profaanhoonete kõige rikkalikumalt profileeritud portaale, lisaks on interjööris säilinud arvukalt väärtuslikke detaile.

Pikk 55 hoonele on koostanud korterelamu ehitusprojekti eskiisjoonised väärikas projekteerimisfirma Restor, mis on tuntud oma pika töökogemuse poolest just ajalooliste hoonete projektide koostamisel ning nende restaureerimisel. Huvi korral on tulevasel uuel majaomanikul Restori näol olemas kindel koostööpartner, kes aitab iga hoonega seonduva visiooni täide viia, vastavalt kaasaegsetele kommunikatsiooni- ja disaininormidele, lähtudes seejuures muinsukaitse tingimustest, mis vanalinna hoonetele omistatud on. Hoone pakub atraktiivseid võimalusi nii ühe omaniku residentsina kui ka mitme korteriga elamuna Euroopa kultuuriatmosfääri kandvas ajaloolises linnaatmosfääris, ent siiski privaatses valduses, mille lisaväärtuseks on ka maja taha jääv suletud õu.

Lisainfo : eskiisjoonised ning lisapildid hoonest saadame konkreetse huvi korral meili teel.

Võtke julgelt ühendust, kui tunnete, et killuke Tallinna vanalinna ajaloost võiks kuuluda Teile!

Koostöös Swedbankiga pakume:

 
  • UUS MAA KINNISVARABÜROOST elukondliku kinnisvara hindamist kuni 20% soodsamalt;
  • eelisjärjekorras teenindust Swedbankis ja 0 € lepingutasu (kasuta koodi „UUSMAA“).